Report z koncertu MERCYLESS, AVULSED (Modrá Vopice Praha, 12.4.2017)

15. dubna 2017 v 14:26 | RaznAgul |  reporty
Krajem se začaly šířit mrtvolné zvěsti, že před velikou nocí se za starými, oprýskanými hřbitovními zdmi otevře země a vydá své poklady. Za nepříčetného lomozu, který vzbuzené přízraky tropí při vyvracení kamenných náhrobků, se obnaží příbytky smrti. Tam dole bělost věky vycíděných kostí potlačí měsíční jas a puch ztěřelých rakví prostoupí večerem. V povídačkách se traduje také to, že čím déle tělo obcuje v hlíně s umrlými a nechává si na podzemních stycích záležet, tím více mu to sekne. Byť by šlo jen o bludy, na dvě deathmetalové sebranky, které se ve vysočanském klubu obuly do onoho večera, sedly jak ulité. Francouzské smrtikovné plémě MERCYLESS i španělští pokrevníci AVULSED se hrabou z mrtvolné hlíny už od raných devadesátých let. Obě kapely lze bez přehánění označit za kultovní klasiky žánru. Že si i po letech a tučném katalogu nahrávek stále hovi v klubovém undergroundu, lze připočíst jen k jejich ctnostem. Na svůj věk jsou obě bandy náležitě hrdé. Své společné evropské turné pojali jako vzájemné povinšování si k dožité dospělosti. Upekli si k němu splitkový sedmipalec, na který nově nahráli po jedné pecce ze své hluboké prehistorie. Do Vopice jej přivezli začerstva, měsíc před jeho oficiálním vydáním. Oprášit kořeny smrtky z jihu dorazilo do klubu kolem stovky nadšenců. Přesně tolik, aby se v místě ještě dalo volně hejbat. Zbytek, který to vzdal, může nahlas bědovat. Dřevěné doupě po čase opět zažilo, jaké to je, když je v hrobě pekelné dusno a mrtví v něm žijí svým nesmrtelným životem.

Nemilosrdní MERCYLESS měli za dobu svého třicetiletého trvání i slabší chvilky, kdy je to od echtovního death metalu táhlo k nepatřičným paskvilům a málem zahubilo. Jako memento, že se zubatou si není radno zahrávat, kapele hned po úvodní skladbě "Christianist" z loňské albové novinky kleknul aparát. Než se pódiová technika znova sebrala, ticho dalo prostor k povděku, že banda v novém je zpět ve starých dobrých časech a na podivnou éru druhé půlky devadesátek je beze stop zapomenuto. Setlist si MERCYLESS vystavěli výlučně ze skladeb svého historického debutu "Abject Offerings" z roku '92 a dvou posledních alb, loňského "Pathetic Divinity" a o něco staršího "Unholy Black Splendor". S osvědčenou výbavou roztočili dechberoucí deathmetalový šrumec. Nabroušenými riffy strouhali kůži z mrtvých, podle osnov staré školy hnětali hrobní hlínu a jejich představený Max Otero, jediný to původní člen nemilosrdných, hřešil umrlým chropotem a štvavě popíral evangelium. Mezi zatloukanými hřeby do rakve došlo i na prastarý klínec "Without Christ", který kdysi vévodil debutu a nyní si v novém znění zabral místo na výročním splitku s Avulsed. Bez větších průpovídek se MERCYLESS proválcovali setem až k závěrečné předělávce od Death "Evil Dead". Vystřihli ji věrně jako připomínku ryzí esence death metalu a poděkování všem fandům. Svým vůbec první vystoupením u nás zanechali francouzští smrtinoši hodně slušný dojem.

setlist: Christianist, God Is Dreaming, Substance of Purity, Infamy, Without Christ, A Message for All Those Who Died, Eucharistic Adoration, Abject Offerings, Burned at the Stake, Evil Dead

MERCYLESS - "Eucharistic Adoration" (audio bootleg z koncertu)


Španělský odpich kremační pece AVULSED, jemuž vévodí deathmetalový srdcař Dave Rotten, se do Vopice vrátil po necelých dvou letech. Přivezli s sebou loňskou albovou výběrovku "Deathgeneration", kterou si poskládali ke svým pětadvacátinám, a od minula lehce překopaný setlist, v němž si o něco více hrábli do své nejrannější tvorby. Vrchní hrobník Dave opět předvedl svou oddanost smrtikovu tělem i duší. Jeho rozvířená extempore vždy dělají z vystoupení AVULSED apokalyptický zážitek. Nechal se nad hlavami povláčet klubem, došlo na bortící se zeď smrti i běsný moshpit vířený samotným principálem. V boudě nezůstalo místa, které by neprosmejčil a nestrhl ke společnému bláznění. Rotten byl naložený v dobrém rozmaru a mezi skladbami si stačil utahovat i z vlastní muziky, třeba když vražednou "Sick Sick Sex" uvedl jako neškodný cajdák. AVULSED ťali do každého ze svých alb, aby nejvíc povyku způsobili stálicí "Gorespattered Suicide" a přídavkovou divočárnou "Nullo (The Pleasure of Self-mutilation)". Ještě než k ní dodrancovali, zalovili hluboko v čase a z dávného debutu oživili flák "Hidden Perversions", který se, znovu nahraný, dostal na aktuální sedmipalec. Po více jak hodinovém setu klub zhořel ve výhni mrtvých, jak mu žhář na pódiu na začátku vystoupení své bandy předpovídal. Kotelníci po něm zametli prach a odnesli si jej v urnách spolu s neuhasínajícími dojmy z výtečného deathmetalového lynče.

setlist: Stabwound Orgasm, Breaking Hymens, Carnivoracity, Addicted to Carrion, Powdered Flesh, Gorespattered Suicide, Devourer of the Dead, Horrified by Repulsion, Dead Flesh Awakened, Sick Sick Sex, Hidden Perversions, Burnt But Not Carbonized, Nullo (The Pleasure of Self-mutilation)

AVULSED - "Gorespattered Suicide" (audio bootleg z koncertu)


dále hráli: Savage Annihilation
pořádal: Obscure Promotion
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama