Report z koncertu CULT OF FIRE, MASTER'S HAMMER (Futurum Praha, 13.6.2017)

16. června 2017 v 23:47 | RaznAgul |  reporty
Dvěma kapelám domácí blackmetalové scény přísluší s náležitou poctou přízvisko kultovní. Jedna si svůj neotřesitelný kultovní statut vytvořila na začátku devadesátých let, aby se po svém vzkříšení v nové době mohla vyžívat v jeho záměrném, vlastnoručním podkopávání. Ta druhá se nezdráhala výraz kult vetknout si přímo do svého názvu. Obé kapely obklopuje jedinečné mysterium. Zatímco jedna se k němu chová macešsky, z té druhé ono samovolně proudí a zachvacuje svými plameny stále více z temné mysli světa.


Když se před léty MASTER'S HAMMER probrali zpět k životu, majstro Štorm se nechal slyšet, že k obnovení tvůrčích aktivit velectěného spolku jej vedlo též sebepoškozující nutkání modlu Mistrova kladiva shodit z trůnu, kterého se jí dostalo v hlavách čím starších, tím nostalgičtějších metel. A je třeba říct, že se mu to s každou další deskou novodobých MASTER'S HAMMER daří stále víc. Jestliže návratové album "Mantras" šiky zapřisáhlých modloslužebníků ještě poblouzněně hltaly a následující "Konve" je mohly dokonce utvrdit ve víře v jejich dávné božstvo, extravagantní fošna "Vagus Vetus" už byla na pováženou a poslední velká nahrávka "Formulae" celou taškařici korunovala. Z někdejších mistrů uhrančivých okultních klišé, které čas zazdil do kultovní pověsti, se stali umělci poťouchlé estrády. Poslední tabu kolem kapely bylo zlomeno, když se roznesla novina, že MASTER'S HAMMER vystoupí na masovém Brutal Assaultu, a to v sestavě, která s tou původní ladí jen ve Štormovu zpěvu a Silenthellových tympánech. Zdálo se, že definitivní pád modly se přiblížil. Předpremiéra se nachystala o dva měsíce dříve do pražského Futura.

Někteří dorazili do klubu z přežívající fandovské posedlosti, mnozí kvůli pamětnické události, kterou si prostě nešlo nechat ujít. A našla se i spousta takových, kteří sice ctí dávný kult, současné podoby Mistrova kladiva berou ale jako strpěnou raritu a do Futura přišli na kapelu jinou. CULT OF FIRE, kteří večer otevírali, naplnili svůj název co do významu i svébytného poslání strhujícím albem "Ascetic Meditation of Death". Od chvíle, kdy deska přišla na svět, se padlá sláva kapely hvězd dotýká. Vystoupení Kultu ohně na domácích pódiích jsou sporadická a dosud na ně docházelo převážně při příležitosti seancí Prague Death Mass. O to jsou pro našince přitažlivější. Kdo z nich osudově propadl bráhmanským okultistickým temnotám, kterými se CULT OF FIRE nábožně žehnají, nemohl cestu do smíchovského klubu minout.

V omamné vůni kadidelní pryskyřice, ve světle desítek rozžatých svící, za honosným oltářem rozloženým po celé délce pódia, přetíženým nejrůznějšími kultickými rekvizitami od ikon hinduistické bohyně zmaru Kálí, přes lidské lebky a bysty kozorohů, až po sošky kobřích hlav a všeliké jiné havěti, v takovém zátiší stanuli samospasitelé CULT OF FIRE. Smysl jejich magického obřadu byl hluboce niterný a v onen výjimečný okamžik duchovně otevřený a srozumitelný těm, kteří se do něj dokázali zcela ponořit. S napojenou myslí se děly neuvěřitelné věci. Na emocionální houpačce se odrážela od záděrů hrubé blackmetalové škváry k duševním závratím a pronikavým pocitům líbezné sklíčenosti. K jitření vnitřních smyslů si nejvíce přisadily asketické meditace "Kali Ma", "When Death is All" a především pak "Khanda Manda Yoga". Kapela v čele s ďábelským pastorem Devilishem stála zařezaná v rituální strnulosti svého pódiového chrámu, kytarami z něj odřezávala své uhrančivé riffy a Coronerova bicí mašina k tomu ze zálohy neúnavně dodávala zážehové vzněty. Nabití dharmickou energií CULT OF FIRE předvedli nejsilnější vystoupení, jakého jsem od nich byl doposud svědkem. Z vysvěcených koncertních plamenů přišlo nehasnoucí osvícení.


Vyvolali jste si nás k životu, tak tady nás máte. Myslete si, že jsme duchové, kteří se zjevili, aby spolu s vámi otevřeli rakev vašeho skonaného mládí. Takto uvedl principál Štorm své MASTER'S HAMMER na pódium. A někdejší kult začal opět žít a dýchat. Všechno, na co sáhli z "Rituálu", každá skladba zahraná z nepřekonatelné první desky Mistrova kladiva křísila v plné autentičnosti zavátý čas i vzpomínky. Naživo slyšet "Pád modly", "Věčný návrat", "Géniové" a "Černou svatozář" bylo jak splnit si nedostižný sen. Chtělo se věřit, že se stal zázrak. Když pak ale po páru kouscích z "Jilemnického okultisty" došlo na novodobou tvorbu, aura se počala rozplývat. Tak, jak si František Štorm při obnovení kapely před pár lety umanul. A začalo kdesi hlodat, jestli s Henychem u basy, Blackoshem u kytary a Kapákem za bicími ještě vůbec jde o MASTER'S HAMMER. S přesunem setlistu do novodobé historie kapely se rozčarování dalo očekávat. Po počáteční unášivé euforii ale uštědřilo o to krutější ťafku. K nemilosrdnému obrazoborectví v druhé části koncertu si přisadily i dvě obnažené děvy na pódiu, které se z padnoucích bafometských stvoření převtělily v překážející laciné čubky. A dost od věci byl i Nergal z Behemoth, kterého si Štorm pozval k pokřtění, nebo spíše ledabylému potěžkání vzorků reedice "Rituálu" a "Jilemnického okultisty". Pádu modly už nezabránil ani závěrečný přídavek "Jáma pekel", při kterém se více než nostalgii dostalo prostoru zmalovanému, tetrálnímu polskému zpěvákovi. Ale co už! Stejně jako se zarytí uctívači kultu MASTER'S HAMMER kdysi dokázali přenést přes "Šlágry", tak se i dnes přenášejí přes kejkle obnovené kapely a střeží si její nedotknutelnou minulost. Protože v té se odehrává ten skutečný Rituál.


setlist: Pád modly, Věčný návrat, Géniové, Černá svatozář, Zapálili jsme onen svět, Útok, Typograf, Mezi kopci cesta je klikatá, Já nechci mnoho trápiti, Já mizérií osudu jsem pronásledován, Panuška, Nordfrostkrampfland, Vracejte konve na místo, Jáma pekel

==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 18. června 2017 v 13:33 | Reagovat

Master's Hammer je pro mě veliké zklamání, to je prostě parodie. Jednou jsem je coby znovuzrozené viděla a stačilo.

2 Dejv Dejv | E-mail | 19. června 2017 v 15:25 | Reagovat

Zatím asi nej report a pohled na celou věc co jsem zatím četl.Mám s toho taky dojem že František chce za každou cenu zničit kultovní auru a status M.H.a když to tak chce je to jenom v pořádku.Jo a jestli nakonec zahrají i u nás s jara na Nautilu zajdu se mrknout,jenom bych prosil místo těch plastových koz něco pořádně přírodního no a úplně nejvíc by mi udělalo radost kdyby ty slečny byli na vozíku a s nějakým handicepem:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama