SECTESY – "In the Secretion of Upcoming Days"

11. června 2017 v 9:23 | RaznAgul |  recenze
Připravte se na všechno, co lze potkat za bezměsíčné noci za krchovní zdí. Tam na odvrácené straně bytí, kde se chladné stíny postavily vzdorem životodárnému světlu, kde koruny ztrouchnivělých stromů vztyčily klenbu nad strnulostí mrtvolného ticha, kde z vlhké hrobní hlíny vystoupal pach nezvratného rozkladu, tam těkající myšlenky živých dotýkají se bran smrti. V bezvětří umrlčího háje rachitická torza klátí se vstříc zbloudilé člověčině a v jejich zpuchřelých tvářích zračí se horor. Nic vábného nepřichází z oné odvrácené strany světa. Najdou se však i tací, co z pochybné záhrobní kumpánie utvoří si partu. Našli se na kolínském smrtikovném zombišti a dali si název SECTESY. Kapelu založil deathmetalový buditel a srdcař Dejvy Krédl po skonu své předchozí družiny Despise. Od technické deathové ekvilibristiky se s novou bandou vrátil ke svým dávným láskám ze staré školy a dřevním způsobům exhumace. Pro své oldschoolové nadšení zlákal několik spřízněných duší a společně se pustili do muziky, v níž lpění na tradičních deathmetalových klišé a poplatnost zakladatelům žánru pojali jako přednost. Proč by ne, když jim srdce od narození bije právě tímto směrem. Kdo Dejvyho zná, ví, že o své staroškolské smrtelné úchylce dokáže s vášní hodiny vyprávět. A ty podobně potrefené pro svou vášeň strhnout. Daří se mu to i s muzikou SECTESY. Kapela otevřela příbytky mrtvých svým, dnes již beznadějně rozebraným, debutovým albem "The Shreds of Oblivion" z roku 2014. Oživlá smrt z kolínské hřbitovní periferie se dala do pohybu. Mnohé hlavy popřepadávala od té doby. A dnes dostala znova zálusk na čerstvé lidské mozky. Tři roky od své prvotiny přicházejí SECTESY s novou velkou deskou nazvanou "In the Secretion of Upcoming Days".

SECTESY se na albu otevřeně hlásí ke svým hudebním vzorům a poctivě podle osvědčených zásad strouhají svůj deathmetalový oldschool. S bravurou cizopasí na dismembřích riffech a schuldinerovské hutné hlíně. Drtí to a dřou tak zpátečnicky, že mnohý staromilec od desky neodtrhne ruce. Epíl alba ale nespočívá výlučně v jeho zaseknutí v zašlé době. Z předpisových osnov staré školy se SECTESY vytříbenými kytarovými očistci znova a znova pozvedají k vlastnímu, nezaměnitelnému ksichtu. To jsou momenty, které dělají z poslechu "In the Secretion of Upcoming Days" jedinečný zážitek. Album je prosyceno ustavičným střetáváním důvěrně známého a naposlouchaného s překvapujícími zápletkami a rozptylujícími kytarovými melodiemi, je zrcadlem deathmetalového fandovství i ryze osobní muzikantskou výpovědí. Dejvy jakožto výsadní autor muziky SECTESY i do této desky vložil kus z toho, co mu death metal kdy do srdce dal, a další pořádný kusanec ze svého osobitého tvůrčího nitra. Kolik si vzal od druhých a odkud je už jen sám sebou nápadně rozkryl zařazením předělávky "Sold Baptism" od Morgoth do středu alba. Skladba zcela zapadá do stylového založení desky, vše vlastního před ní i po ní je ale kytarově zcela o něčem jiném. Vyvedeno v nezaměnitelném rukopisu. Z každé skladby, každého riffu, každé melodie jde cítit, že za nimi stojí opravdové srdcařství. A do některých je ho ze samé vášně občas napumpováno až příliš. Tu by možná trochu střízlivosti a většího odstupu pomohlo, aby muzika tolik nezavalovala a nechala se snáze zažít. Útlocitnost posluchače ale nemůže být brána jako výtka. Spíše jako předpoklad pro delší cestu k úplnému osvojení si desky. A ještě jedna věc, která mě na nových SECTESY neobyčejně baví. Ač z přísně deathmetalového ranku, jejich muzika je až troufale vitální. A nakopává k životnímu elánu, i když se z jejích útrob odevšad hrabou vomoučnění, pohřebištěm zdrchaní zombie.

(Album vyjde na CD a výhledově i na vinylu u slovenských Metal Age Productions)

datum vydáni: léto 2017
původ: Kolín / Česká republika


seznam skladeb:
1. Eaten Alive
2. Putrid Inflammation
3. Spontaneous Infernal Combustion
4. Sold Baptism (Morgoth cover)
5. Possessed by Passion
6. The Theatre of Torture
7. Köln City Graveyard
8. In the Vortex Eclipse


==
 


Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 12. června 2017 v 19:24 | Reagovat

Tihle chlapíci mi vůbec nic neříkají, ale pokud hodili na cédo cover od Morgoth, je mi tak trošku jasný stylový zaměření týhle starý školy deathu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama