HETROERTZEN – „Uprising of the Fallen“

8. července 2017 v 23:52 | RaznAgul |  recenze
Pád člověka je prokletím, ale nevyhnutelným. Ve hříchu jej osvobozuje k tomu, aby z lopotného prachu země povstal do duchovních výšin a naplnil svůj nebeský účel. Trojí satanská vzpurnost obsluhuje vezdejší bytí a nabádá vidoucího k následování cesty. Prvním pádem: Veden vzpurnou pýchou stvořil Bůh tento sprostý svět, aby v něm mohl sám vládnout vzdálen od milosrdného božství. Druhým pádem: Bohu a jeho počínání se vzepřel nejbližší z andělů. Nad propastmi rozkřesl jiskru, která svou jitřní září prosvètlila temnotu a spálila závoj zahalující poznání nejvyšší svatosti. Třetím pádem: Oběť, jakou přinesl světlonoš, navedla člověka k opovážlivosti okusit z plodů edenského stromu. Trojí satanská vzpurnost Boha, anděla a člověka předurčila běh věcí a probudila šelmu. Jejím průvodcem je anděl bez tváře. V levé ruce třímá přetržený řetěz z šíje osvobozené bestie, pravou pozvedá meč ukutý ze svárlivých kovů jako symbolický klíč k otevření nebeského království.

Anděl bez tváře stráží šesté album chilsko-švédských hermetiků HETROERTZEN. A opovážlivá touha padlých postavit se řádu Stvoření a vzepjat se k duchovní sebespáse razí do placky "Uprising of the Fallen" hlubokou luciferiánskou pečeť. Po předchozím albovém počinu "Ain Soph Aur", na němž se dotkli hranic sotva uchopitelné hudební esoterie, se HETROERTZEN s novou nahrávkou vrátili k nekompromisnímu black metalu. S čerstvou deskou kapela doznala i několika změn v sestavě. Kytarista Anubis převzal od Fratera D místo hlavního hlasu a do lóže byl přijat nový basák skrývající se pod přízviskem Ham. S přeskupenými silami se okultní mocnost postavila do předních řad šiku padlých. A svým věrným položili zpovědní otázku: pokud světlo ve vašem nitru by mělo být temnotou, jak hluboké je pak takové temno?


Změna na postu vokalisty bývá výzvou, jakou ne každá kapela dokáže ustát se ctí. Zvlášť, když charisma frontmana vtiskuje kapele od samotného jejího vzniku svébytný punc. HETROERTZEN vyrostli jako vnější hudební výraz duchovní cesty Fratera D ke gnostickému zasvěcení. Jeho vokální projev nabyl v auře vrchní sefíry "Ain Soph Aur" ještě větší obřadnosti a muzika hetro se začala blížit rituálu a současně vzdalovat blackmetalovému původu. Když pak náhle vypadl z koncertní sestavy bicman, Frater D se škopků sám ujal a u vokálů došlo k výměně, která měla být dočasná, stala se však osudovou. Album "Uprising of the Fallen" ukazuje, že tvůrčí charisma Fratera D, který na nové nahrávce dosáhl stupně zasvěcení Deacon, prorostlo muzikou HETROERTZEN tak výrazně, že už nesejde na tom, zda někdo ze spoluhráčů propujčí jeho hudebním vizím hlas, zatímco on zatápí pod kotlema. Kór, když otěže pěvce na sebe vezme někdo tak zdárně, jako Anubis. Platí to zcela určitě pro studiový výsledek. A další potěšitelnou věcí na nových HETROERTZEN je fakt, že kapela ani přes nedávné ainsophické levitace nezapomněla, jak se hraje černý metal pěkně zhurta od verpánku. A že i do duchovních výšin se dá cválat na hrubě okutých kopytech. Skladby "Uprising", "Zealous Procreation" a "The Trial" plně dokládají takové prozření. S novou deskou temno kolem padlých ještě více ztmavlo. A kdesi od zhaslého dna propasti odrazilo se světlo a mysl k cestě vzhůru.

(Album vyšlo na digipak CD, vinylu i kazetě u Listenable Records, k poslechu a k mání je na bandcamp stránce kapely)

datum vydání: únor 2017
původ: Švédskoseznam skladeb:
1. Uprising
2. Zealous Procreation
3. The Fallen Star
4. Path Bearer
5. The Trial
6. Upon the Thresholds
7. Perception of the Unseen
8. Lost and Betrayed


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama