Report z koncertů RUNNING WILD, SAXON, KREATOR (Masters of Rock Vizovice, 14.-15.7.2017)

18. července 2017 v 19:32 | RaznAgul |  reporty
Z klubového podzemí rovnou mezi metalové slečinky. Že je to zvrácené? Bylo by, kdyby se mezi veřejně bezpečný metal, co každoročně rozezvučí vizovickou kotlinu, nevměstnaly i legendární kapely, které mají nemalé zásluhy na podobě dnešního metalového podzemí. Festival Masters of Rock je sériovou výrobnou "tvrdé" hudební zábavy pro každého, kdo se alespoň trochu tvrdě cítí. Tím se ale není třeba trápit. Když se na jeho soupisce objeví bandy, které stojí za to shlédnout, není nic lehčího, než vypustit kila kravin, co tenhle fesťák produkuje, a jít si pouze za svým. S takovým úmyslem jsem na letošní MoR vyrazil.

Zlákala mě tři velká jména. Heavymetaloví klasici RUNNING WILD patří u mě ke kapelám "prvních několika desek" a hlubokých vzpomínek na minulost. Pirátské nášivky z burzy dávno už vzal čas, jejich debutové album "Gates to Purgatory" a následující fošny z osmdesátých let ale oprašuju dodnes. Podobně je to s pardály britské okované vlny SAXON. Kapela má i v pokročilém věku páru jako kdysi, drží si svůj těžkotonážní šarm a nemusí vůbec žárlit na okázalejší vnady železné panny, slavnější to příbuzné. Na vražedné thrashingové výživě KREATOR se vyrůstalo z metalových plenek. Bigbíti se tenkrát chytali za hlavu, co že je to za zvěrstvo, tolik lačné po generační krvi. Dnes už je Milleho banda velkou kapelou a více než obrázkem z "Pleasure to Kill" ohromuje svou velkolepou koncertní výpravou. Raubířský základ pod povrchem vší té bombastičnosti ale pevně stojí dál. Tahle tři jména mě přitáhla na vizovický festivalový potlach. U nich jsem začal a s nimi i skončil.


RUNNING WILD vzali másterovské pódium korzárskou ztečí. Před barikádou marshallů s překříženými hnáty pirátského maskota pustili svou koncertní šalupu po čerstvém větru i po proudech své slavné minulosti. Kapela s Rolfem Kasparkem na kapitánském můstku pálila do nadržených pamětníků v kotli z těžkých heavymetalových děl. S každým zásahem ukazovali, že je u nich i po třiceti letech pořád ostře nabito a cesta do klidného přístavu se jen tak neplánuje. RUNNING WILD složili svůj koncertní setlist ze starých pecek, vylouskaných hlavně z vlajkového alba "Death or Glory", a z věcí loňské novinky "Rapid Foray". Na pódiu nepřestávala hořet koudel do podpalubí napěchovaného střelným prachem. Když po klasikách "Riding the Storm" a "Lead or Gold" přišlo několikaminutové sólo na škopky, roztlouklo rozpálené metalové hlavy do úžasu. I takové frajeřinky patřily kdysi k dobrým zvykům heavymetalových koncertů. Poslední albový zásek představily v dobrém světle skladby "Rapid Foray" a "Warmongers" a zvláštního zacházení se k nim v přídavku dostalo hodně povedené "Stick to Your Guns". Především se však čekalo na kultovky. Ty z debutu sice nepřišly, ale nezapomenutelný koncert dokázaly udělat i notorické vyřvávačky "Under Jolly Roger" a " Conquistadores", která vystoupení uzavřela. Starý vlk Rock'n'Rolf se se svým mužstvem na deskách i na pódiu stále drží kursu. A protože dávné heavymetalové lásky nerezaví, dokud budou mít RUNNING WILD pevné stěžně a vlajky vlát vysoko jako na mástrech, do šrotu je jejich fandové nepustí.

setlist: Fistful of Dynamite, Bad to the Bone, Rapid Foray, Soulless, Riding the Storm, Lead or Gold, By the Blood in Your Heart, Locomotive, Warmongers, Running Blood, Under Jolly Roger // Stick to Your Guns // Conquistadores


Heavymetaloví matadoři SAXON do toho řežou už bezmála čtyřicet let a nahráli za tu dobu dvaadvacet velkých desek. Přitom na polovinu vizovického vystoupení si vystačili se třemi stěžejními nahrávkami, které spáchali za dva roky na začátku osmdesátek. Odehráli tak až na pár novějších skladeb ryze oldschoolový set. Pardál Biff Byford vytahoval jak esa z rukávu letité šlágry kapely a házel je do kotle coby účinnou návnadu pro staroškolské fans. Do běsného heavymetalového živlu je hnal neúnavně pařící basák Nibbs Carter a kudrliny jim v blyštivých kytarových sólech natáčel výtečný Doug Scarrett. Novější věci zařadili SAXON do první půlky setu. Otevřeli jej titulkou svého zatím posledního, loňského alba "Battering Ram" a k ní přibili o něco starší nabroušenou ponurost "Sacrifice" a hymnickou "Battalions of Fear". Do skvěle rozjetého koncertu sedla jak ulitá skandovačka "Dogs of War", která pod pódiem vypráskala okované hyeny z kotců. A ty se pak hladově vrhaly po každém dalším fláku, co kapela zvedla z hlubin své bájné minulosti. Zazněly všechny zásadní skladby, kterými SAXON kdysi puncovali novou vlnu britského heavy metalu. Mezi nimi smršť "Heavy Metal Thunder", zpěvná "Princess of the Night" i notorická pecka "Wheel of Steel". Závěrečnou "Denim and Leather" Biff odzpíval navlečený v onášivkované džísce, kterou si před skladbou vypůjčil od kohosi v předních řadách kotle. A tímto gestem, stejně jako celým svým strhujícím koncertem, vzdali Biff a jeho banda hold pevné víře v nestárnoucí, poctivý těžký kov.

setlist: Battering Ram, Let Me Feel Your Power, Sacrifice, Power and the Glory, Solid Ball of Rock, Dogs of War, 20.000 Ft, Battalions of Steel, Motorcycle Man, 747 (Strangers in the Night), Heavy Metal Thunder, Strong Arm of the Law, Princess of the Night, Wheel of Steel, Crusader, Denim and Leather


Když se před vystoupením KREATOR začaly na pódiu městnat jakási obří neprůhledná okna s bytelnými kovovými rámy a další obskurní propriety, bylo hned jasné, že tady půjde vedle muziky i o velkou podívanou. Od koncertu v ostravské vítkovické hale v prosinci 1990, kdy jsem je viděl poprvé, se z družiny kolem Milleho Petrozzy stala velká kapela se vším, co k tomu přináleží. Včetně monstrózní pódiové výpravy. Pod vizovickým pódiem mě chvílemi napadalo, že s thrashující energií schopnou strhnout svět do podzemních pekel nemají KREATOR nějaké divadelní obezličky zapotřebí. Zcela zaujmout dokážou i jen svým masakrálním nasazením. K dnešní koncertní vizáži kapely ale tyhle věci prostě patří. A na másterovských prknech byly použity střízlivě, k podkreslení dojmů z muziky, aniž by nějak ubíraly na charismatickém nasazení samotné kapely. KREATOR tentokrát hráli hlavně z novějších desek. Ta z letošního roku nese název "Gods of Violence" a do setu se z ní dostalo hned pět skladeb. Vedle titulního thrash řešeta hodně zaujaly neúprosná nakládačka "Satan Is Real" a rozvážnější "Fallen Brother", při které se do projekčních oken promítaly fotky těch, kteří už kráčí na druhé straně pozemského metalového světa. Pro všechny pamětníky se pak kapela vytasila s debutovou šlupkou "Total Death" a jen o něco mladší zákeřností "Extreme Aggression". A i když KREATOR tentokrát vynechali tradiční moshující kusy "Flag of Hate" a "Right of Violence", Mille si našel dost příležitostí, aby vyprovokoval kotel do circle pitů a podobně vražedných vylomenin. Vřelo to v něm na tenhle fesťák neskutečně, kola se lámala do chaotických strkanic a nad hlavami putovala schvácena torza těl do záchytných spádů pod pódiem. Koncert vygradoval s výtečnou "From Flood into Fire", která podpálila živé ohně před kapelou a k nim požár v projekčních kulisách. Bralo to dech! Až v přídavku, na samotný závěr svého vystoupení KREATOR vysmažili napjatě očekávanou klasiku "Pleasure to Kill". Při ní už se všichni mohli s chutí pozabíjet. Protože to, co tentokrát Mille, Ventor a spol. předvedli, za takový konec rozhodně stálo.

setlist: Hordes of Chaos (A Necrologue for the Elite), Phobia, Satan Is Real, Gods of Violence, People of the Lie, Total Death, Phantom Antichrist, Fallen Brother, Enemy of God, From Flood into Fire, World War Now, Hail to the Hordes, Extreme Aggression, Civilization Collapse // Violent Revolution, Pleasure to Kill==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama