Report z koncertu SOL SISTERE, SORATH, GOATCRAFT (Modrá Vopice Praha, 9.7.2017)

13. července 2017 v 21:34 | RaznAgul |  reporty
Když jsem před časem rozjížděl The Heavy like Hell, chtěl jsem blog/zine pojmout odlišně od mého dřívějšího psaní pro Mortem. Rozhodl jsem se recenzovat pouze nahrávky,, které mě zaujaly natolik, že jsem si je na některém z nosičů koupil a věnoval jim dostatek času poslechu, abych je plně vstřebal. Nechtěl jsem se už ubíjet nestravitelnými hromadami postahovaných promáčů, redaktorsky konzumovat muziku na trojí přehrátí a být arbiterem vkusu scény. Na to je i život metalisty příliš krátký. Tento blogzine je tak od samotného začátku věcí ryze fandovskou a snaží se věrným i příležitostným čtenářům přiblížit metal, který mě baví. K recenzím za nějaký čas přibyly rozhovory s vyvolenými kapelami. A pak přišel nápad podpořit muziku, o které se na The Heavy like Hell psalo, ještě jinak. Totiž naživo, na koncertním pódiu.


Měl jsem v merku hned několik kapel. Když pak přišla chvíle rozhodnout se, volba padla na chilské sbíječe náladových temnot SOL SISTERE. Bandě vyšlo loni v létě výtečné debutové album "Unfading Incorporeal Vacuum" a na začátku roku letošního oznámili úmysl prohnat se na podporu prvotiny prázdninovou Evropou. To byla příležitost zlákat je i pro pražské pódium. V rozhovoru pro blogzine kytarista Ricardo popsal koncertní naložení kapely jako jižanskou blackmetalovou živelnost proloženou uhrančivým emočním chvěním. Rozpálené klubové léto přímo prahlo po takové horkokrevné sprše nálad.

Při výběru domácích kapel do programu večera jsem měl okamžitě jasno. Bratislavský kozlí kumšt GOATCRAFT si mě získal před čtyřmi roky v pražské Chmelnici, kde kapela vystoupila po boku honorace Denial of God. A na co dalšího metalového kdy sáhl jejich frontman D., ať už šlo o rituálně heavíkové Witchcult či vysokorychlostně strouhající Demolizer, to vždy ke mně sršelo žahající, čertovsky pomazanou jiskrou. Zakládající nahrávka GOATCRAFT, malá deska "Όλεθρος" z prosince předloňského roku, dala těmto blackmetalovým kumštýřům do vínku hodně nadějné vyhlídky. A já je chtěl znova slyšet z živých beden.

A k tomu plzeňské SORATH. Blackmetalovou legendu, která se nemusí o svém výsadním postavení na domácí scéně okázale přesvědčovat. Patří jim díky třem hodně povedeným albům, od jejichž vydání už odrostla jedna metalová generace a mně se pořád a donekonečna točí v přehrávači. SORATH byli dlouhou dobu u ledu. Když začali před pár lety znovu, byť sporadicky, vystupovat, bylo to jako zjevení. Věčná válka proti nebi a proti všem, kdysi zapečetěná poslední velkou deskou kapely, skvělou "Vivimos En Perpetua Guerra", začala opět ožívat. A onoho večera měla frontálně zachvátit pódium modrovopičího klubu.

Nejprve bylo potřeba klubové pódium náležitě vysvětit. GOATCRAFT stanuli na jevišti v zátiší kosterních ostatků, mdle hořících svíček a odéru obřadního kadidla a rázem probudili démony. Banda vypráskala stíny z temnot, jako kdyby samotná nad nimi měla vládu. A to venku ještě nezapadlo slunce. Do skladeb z "Όλεθρος" se naváželi jak pekelná jízda do nebeských bran. Ve fanatických klepačkách vířili své zaprodané riffy a štvanec u vokálů do nich klel své hrdelní alchymie z podzemních světů. Vystoupení GOATCRAFT mělo šťávu edenských plodů, neskutečně uhrančivou. Vedle skladeb z prvního EP odehráli i pár starších kousků, které se na malou desku nevešly. A taky několik nových věcí, co by se měly objevit na chystané fošně. I z čerstvých pekelností bylo pronikavě cítit, že kozel dál zůstává v temné říji. A když mezi tím vším sáhli do propastí pro "Temples of the Underworld", seance dostoupila vrcholu. GOATCRAFT ve Vopici zavařili na nezapomenutelný večer.

GOATCRAFT - "Temples of the Underworld" (audio bootleg z koncertu)


Vzkříšení SORATH k němu ještě dále přiložili. Z pódia zmizely zásvětní propriety a čertovská kola se přehodila na šlapající metalový převod. Dnešní SORATH můžou naoko budit dojem decentní muzikantské party. Když se jim ale na pódiu dostane do rukou jejich stará práce, jsou z nich zpátky někdejší raraši s plnotučnou vřící krví. Ukázali to hned s nepřekonatelným otvírákem třetí desky "My Last Heraldic Sign" a ve strhujícím laufu pokračovali dál přes skladby pamětnické i fungl nové. Svou řadovou dvojku zpřítomnili vypalovačkami "Supreme Cross" a "Chapel of Abominations" a nejdál do minulosti si sáhli kouskem "Black to Invisibility" z kultovního, dvacet let starého EP "Matache Chavala". To by mělo co nevidět vyjít poprvé na vinylu a znova připomenout, že SORATH jsou stále naživu. Životnost kapely dosvědčují i nové skladby, ze kterých poskládali valnou část svého koncertního setu. Nová tvorba se otírá o bigbítovějšího ducha, jeho kořínek však stále vězí kdesi ve starosvětské temnotě. A to je jen dobře. Zatloukačkami "Fear and Desire" a "Oldschool" hodně natěšili na novou desku, která by měla být venku snad během letošního podzimu. Po deseti letech, kdy o SORATH nebylo studiově slyšet, si na jejich čerstvé dílo klidně půjdu vystát frontu.

setlist: My Last Heraldic Sign, Fear and Desire, Killer, The Fifth Point, Cronicles, The Legions of Bafomets, Dreamless Sleep, No Earth, Black to Invisibility, Supreme Cross / Chapel of Abominations, Oldschool

SORATH - "The Legions of Bafomets" (audio bootleg z koncertu)
SORATH - "Fear and Desire" (audio bootleg z koncertu)


Evropské turné SOL SISTERE začalo v Praze botou. Během čtyřiadvaceti hodinové cesty z jihoamerického Chile se jim po letištích roztrousila nástrojovka, a kapela tak dorazila jen s jednou kytarou. Koncert zachránili SORATH zapůjčením svých instrumentů, za což jim patří ještě jednou velké dík! Nástup SOL SISTERE na pódium se tak protáhl i kvůli přelaďování kytar do chilské blackmetalové tóniny. Když pak spustili, zatlouli dlouhé minuty čekání do zapomnění. SOL SISTERE zcela naplnili to, co pro pódium slíbili. Temné nálady překládali z drancujících fúr na vláčné povozy a zaváželi na nich klub do opakovaných těžkotonážních i éterických euforií. S novým zpěvákem Luisem Zapatou a naživo zněla kapela o něco rázněji, než ze studiových nahrávek, a v emocích více metalově. Skladbám z jejich debutu to jen prospělo. Album "Unfading Incorporeal Vacuum" odehráli ve Vopici od začátku do konce. Na víc jim v setlistu nezbylo místo. A to už mají hotových dalších osm skladeb, které půjdou na připravovanou druhou řadovku. Do studia by s ní měli zavítat zkraje příštího roku. A jak prozradil vrchní skladatel kapely, kytarista Ricardo Araya, ani na novince neoslepí svůj blackmetalový náboj a nebudou šetřit na vzněcujících temných náladách.

SOL SISTERE - "Relentless Ascension" (audio bootleg z koncerty)


==
 


Komentáře

1 Dejv Dejv | E-mail | 14. července 2017 v 11:10 | Reagovat

Ještě jednou díky za parádní akci...cesta s jihu Moravy stála rozhodně za to abych se zase jednou mrknul do Modré Vopice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama