Původní rozhovor s CAPE OF BATS

17. srpna 2017 v 15:06 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Můžete na ně narazit pod víky jejich rakví uskladněných na práchnivějící půdě, kde čekají na svou vampýrickou hodinu, aby s jejím úhozem vstali a probodli vaše metalová srdce svou surovou muzikou. Můžete je též vykopat z potemnělého podzemí, kde spočívají ukrytí před sluncem a přihýbají si čerstvou krví, která tryská z životabudičských zdrojů ďábelských ladění. Je jedno, kde k ním přijdete. Ale až se tak stane, můžete vzývat ten spásný okamžik setkání. Anglofonní banda CAPE OF BATS určitě stojí za vaši námahu vynaloženou při objevování nových metalových stvoření. Svou strhující směsici démonických riffů a naježené rytmiky, kterou si označili výmluvnou nálepkou vladcore d-bat, vaří už nějaký ten pátek. A v prosinci předloňského roku jako vrchol svého dosavadního hudebního snažení vypustili ven svůj vinylový debut "Violent Occultism". O téhle zatraceně dobré desce a dalších věcech kolem kapely jsem si popovídal s jejich zpěvákem Francisem Kano.

I. Kde může zvídavá metalová hlava najít na mapě Cape of Bats, tedy mys netopýrů. A jaký metal původní obyvatelé této části světa poslouchají?
"Právě jsem se vrátil do irského Glenullinu, kde jsem prožil téměř půlku mého dosavadního života. U jedné z místních cest leží hrob vampýra jménem Abhartach, který byl kdysi dávno zamordován mými předky. Tady jsem ve svých třinácti letech objevil black metal dle vlastní chuti a od té doby se téhle muziky držím. Zrovna teď poslouchám pořád dokola nahrávky Vlad Tepes a poslední kazetové demo francouzských Zépülkr, na kterém se u vokálů předvedl také Wlad z již zmíněných Vlad Tepes. Vždycky se mi líbil špinavý a upírský black metal, jaký se hraje ve velké míře právě ve Francii nebo i Japonsku. Všechny ty bandy patřící k Les Legiones Noires, Peste Noire, S.V.E.S.T., Manierisme a Arkha Sva. A nesmím zapomenout ani na japonské Sigh a japonský metal punk ve stylu smeček G.I.S.M., Zouo a Metal Skull. I naše bicmenka Cassidy poslouchá stejnou muziku. Když jsem se ještě ve Philadelphii kdysi dávno učil společně s dalším členem kapely Mattem hrát na kytaru, hodně jsme obdivovali rané Death a Morbid Angel. V naší muzice můžeš slyšet stopy jejich vyšinutého a přízračného thrashingu."

II. Jak jste se vlastně potkali? Svedly vás dohromady stejné hudební chutě, nebo v tom byla naopak různorodost hudebního vkusu, tolik zřetelná v muzice CAPE OF BATS, co vás přitáhlo k sobě a k nápadu založit kapelu s tak svébytným hudebním výrazem?
"Ve čtrnácti jsem se s rodinou přestěhoval z Irska zpátky do Philadelphie, kde jsem se narodil. Tehdy jsem potkal Cassidy a společně jsme vystřídali několik punkových kapel. Než jsem se po čase zase sbalil na cestu do Irska, požádal jsem Cassidy, aby natloukla pár skladeb, co jsem měl složené v šuplíku. Bylo nám tehdy patnáct, když jsme vydali v roce 2009 naše vůbec první demo "Tape ov Bats". V té době jsem hodně poslouchal Samhain a Mayhem a k tomu cosi z hardcore punku, deathrocku a black metalu. Je to fakt šílené. Složil jsem vlastně všechno až po náš první sedmipalec "Transylvania" z roku 2011. A Cassidy pak napsala veškerou muziku a nahrála všechny nástroje na další nahrávce kapely "Olcott Rites". Bez debat se sžila se specifickým vyzněním CAPE OF BATS a dále jej posunula. Matt Geary pak přišel s vlastními skladbami, které skvěle zapadaly do stylu kapely. Ty se pak objevily i na našem debutovém albu "Violent Occultism". Většinu skladeb na desce jsme složili, ještě než nám bylo osmnáct. Muzika z nás šla přesně podle mého vkusu, který jsem si tříbil od patnácti při poslouchání už zmíněných kapel."


III. Název vaší prvotiny "Violent Occultism" je dost provokativní. Okultní praktiky mají totiž obvykle co do činění se zklidněným, soustředěným úsilím zaměřeným na probuzení esoterických sil ve skrytém jádru okolního světa. Chcete skutečně svou muzikou vytřískat duchovní síly z hmoty?
"Skvěle jsi vystihl podstatu názvu desky. Jde o přímý útok na všechny ty poživačné obyvákové, internetové, víkendové a módní okultisty, kterých je dnes všude plno. O okultismus jsem se hodně zajímal už od dětství. Až tak, že moje matka nevěděla, jestli mě má vrazit ke knězi, nebo spíš k psychiatrovi. Okultní věci zaměstnávaly moji hlavu od chvíle, kdy jsem se naučil číst. Tedy tak od pěti či šesti let, daleko dříve, než jsem objevil black metal. Když jsem se pak dostal k black metalu a uchopil jeho podstatu, všechno to ve mně jaksi přirozeně zapadlo do sebe. Byly to přesně opačné pochody, než jaké vidíš u mnohých rádoby okultistů, kteří se zaposlouchali do black metalu a pak sáhli po Satanské bibli Antona LaVeye. Satanskou bibli jsem pustil k vodě už v deseti letech jako vyždímaný úvod do satanismu. I když dnes musím připustit, že něco z toho, co LaVey napsal, mě dokáže zaujmout. Během dospívání jsem se prokousal grimoáry a učeními různých tajných společenství. Nijak mě ale neoslovily. Našel jsem si vlastní přirozený přístup k "magickému", vlastní cestu k naplňování vůle skrze satanské bytí, jak jej chápu já sám. Hodně mě v tom inspirovalo učení Řádu devíti andělů. V muzice CAPE OF BATS můžeš slyšet dost vzruchů a dokonce i "vesele" znějící pasáže, není to ale nijak v rozporu s její satanistickou povahou. Jde o odraz mého osobního, zaprodaného přístupu ke skládání, nejde o žádnou pózu. Mnohé "true kvlt" mudrlanty, co kritizují naší muziku, něco takového dost děsí. Album "Violent Occultism" se svou barevně pestrou, extravagantní grafickou na přebalu je vyjádřením ryzí satanské osobnosti a odporem proti falešnému pozérství temna a světla, které zamořilo okultní i blackmetalové kruhy, dnes tak nešťastně propojené."

IV. Než jste vydali své první řadové album, strávili jste dlouhých šest let a vynaložili spoustu úsilí při nahrávání nejrůznějších splitů a demosnímků. Kdy jste přišli na to, že kapela je připravená nahrát regulérní velkou desku, a proč vám to trvalo tak dlouho?
"Když se podíváš na grafiku alba pozorněji, zjistíš, že byla vytvořena už v roce 2011 jistým Diegem Bureau, který byl v té době ve stejném věku jako my ostatní, tedy osmnácti let. Bylo to tři roky po vydání naší děsivé první demokazety. Dvě léta po vzniku malůvky, tedy v roce 2014, jsme dokončili nahrávání muziky pro debut. Pomáhal nám s tím náš kámoš Rob Orr ze spřízněných Integrity a celá akce proběhla během dvou dnů plných nezřízeného chlastání. To už jsem žil opět v Irsku a trvalo mně dva roky, než jsem do hotové muziky nahrál zpěvy. Pro to zpoždění bylo spoustu důvodů a výmluv. Pořádně mě to štvalo a přivádělo k depce, ale byl jsem spokojený, že máme hotovou alespoň muziku a nemusím v tomto ohledu nikoho uhánět. Splitka a demosnímky jsme mezitím vydávali pro vlastní potěšení a abychom udrželi pozornost našich fandů. Splitka mám rád, protože upevňují vazby se spřízněnými kapelami. Demonahrávky ti zase dovolují trochu si s muzikou zaexperimentovat."


V. Myslím si, že vaše muzika se může zalíbit svatokrádežným metalistům stejně jako hardcore/punkovým běsům. Na které z těchto dvou docela odlišných scén se CAPE OF BATS cítí pohodlněji? Je vám líp mezi blackmetalisty, nebo mezi punkery?
"Nikdy jsme se necítili být součástí některé z hudebních scén. Hlásíme se k partě spřátelených lidí, co si říká the Wolven Brotherhood a pořádá v kentuckém Lexingtonu festival Blood of the Wolf. Ten fesťák se pomalu stává vrcholem hudebního dění v tamním extrémním undergroundu. Aktivně se také zapojujeme do kroužku lidí kolem labelu Holy Terror Records, za nímž stojí Dwid Hellion z hardcoreových Integrity. Ten nás objevil pro širší publikum a podporuje nás od našeho samotného začátku. Pod jeho labelem vyšel náš první sedmipalec "Transylvania" a díky němu jsme se vešli na kompilaci "NO PEACE/VVAR" vedle dalších kapel ze stáje Holy Terror. Šlo o kompilaci předělávek japonských metal punkových pecek. Já v současné době také hraju na basu v koncertní sestavě Integrity. Hodně nám pomáhají a podporují nás i jako fandové, i když naše muzika zrovna nezapadá do jejich stylu. Mám také pár blízkých přátel mezi blackmetalovými muzikanty, ale v širším měřítku je blackmetalová scéna až směšně stádní a většina nad námi ohrnuje nos. Proto nesnáším přívlastek "blackened" a naší muziku označuju v jinotaji "vladcore d-bat". Tím chci vyjádřit, že její vampyrická podstata nepatří blackmetalovým šaškům. Máme přátele mezi punkery i metalisty. V osobní rovině si možná více rozumíme s pankáčema, protože ti se neberou zas až tak vážně."

VI. Základní sestavu CAPE OF BATS tvoří Francis Kano (kytara, zpěv), Matthew Geary (piano, kytara) a Cassidy McGinley (bicí). Na pódium pro živé hraní k sobě přibíráte další muzikanty, abyste kapelu doplnili do plné instrumentální výbavy. Jak se liší fungování kapely v základní sestavě a v koncertním šiku, co se týče tvůrčí práce a hudební či duchovní rezonance mezi jejími členy?
"Jak už jsem zmínil, kapelu jsem založil společně s Cassidy za bicími jako studiový projekt, než jsem se přesunul zpátky do Irska. Na začátku tedy nějaké vážné přemýšlení o živém vystupování bylo dost mimo mísu. Našlo se pár kámošů, co se nabídli, že mi s koncertováním pomůžou. Na dálku jsem se snažil naučit je riffy, a když jsem se na léto vracel do států, odehráli jsme vždy pár vystoupení, které jsem odzpíval jako sólo vokalista. Tak jsme fungovali v různých koncertních sestavách několik let. Před třemi roky jsem se vrátil zpátky do států a v ustálené živé sestavě jsem se chopil i kytary. Už jsem uvedl, že Cassidy se od začátku hodně podílela na skládání muziky CAPE OF BATS a Matt Geary do kapely taky rychle zapadl díky našemu společnému hudebnímu vkusu. Z jeho kytarových sól jsem vždycky paf, jak přecházejí z bluesově thrashujícího cupování do naprosto klasických, posmutnělých vampyrických emocí. Před pár lety se k nám přidal basák Kyle Armine, který už dříve hrál s Cassidy, Mattem a se mnou v různých kapelách. CAPE OF BATS v živé sestavě nikdy nebyli tak semknutí jako dnes a tak blízcí, jak říkáš, základní sestavě. Kyle vždycky byl jako náš hudební brácha. Takže dnes rozdíl mezi živou a studiovou sestavou kapely skoro neexistuje."


VII. Album "Violent Occultism" vyšlo téměř před dvěma lety. Po něm jste se vrátili k vašim starým praktikám paběrkování se splitky. Budete v natáčení malých sdílených desek pokračovat i v následujících letech? Nebo můžou vaší fandové vbrzku očekávat další albovou nálož muziky CAPE OF BATS?
"Jedinou výmluvou pro tyhle prodlevy ve vydávání nahrávek je tíživá realita všedního života a věčný nedostatek času v noci. Než jsem se před třemi lety vrátil zpátky do států, a dokonce ještě předtím, než jsem dokončil zpěvy na "Violent Occultism", jsem v irské samotce už měl složené skladby pro další tři alba. Takže dnes mám dost materiálu pro následující velké desky a každá z nich bude o kus vyspělejší, než "Violent Occultism", jehož některé skladby vznikly už před deseti lety. Cassidy hraje v několika dalších, hodně aktivních punkových kapelách jako Blank Spell, S-21 a Devil Master. V posledně jmenovaných hraju také. Právě teď je Cassidy na šestitýdenním turné s Blank Spell. Já společně s Mattem a Kylem ještě hrajeme v hardcoreové, temným kovem okuté bandě Deathmonger AD a v současné době dokončujeme její debutové album. Já jsem navíc docela zaměstnán zkoušením a vystupováním s Integrity. Takže splitka a demonahrávky CAPE OF BATS, jak už jsem řekl, natáčíme v mezičase pro vlastní potěchu a abychom se připomněli. Nyní už nějaký čas děláme na dalším splitu, tentokrát s mexickými Herxsebet. Novou plnohodnotnou řadovku CAPE OF BATS bychom měli nahrát do konce letošního roku. Album se bude jmenovat "Fear´s Return" a ve třinácti skladbách přinese čistě niterné a chmurné prokletí. Diego už finišuje s grafikou, která bude stejně úchylná a vyšinutá, jako ta na přebalu naší první desky."

Díky moc za rozhovor. Kéž je jejich krev dál podávána k nasycení vaší vampyrické moci!
"Buď pozdraven a upíří tesáky nechť se zatínají za to, že nasloucháš a bdíš s potomky noci!"

recenze alba "Violent Occultism"

==

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama