DUMAL – „The Lesser God“

27. prosince 2017 v 15:59 | RaznAgul |  recenze
Exemplář z přísně limitovaného vydání debutového alba pensylvánských blackmetalistů DUMAL ke mně dorazil se stránkou vytrženou ze starozákonní Knihy soudců, s úryvkem pojednávajícím o zrození biblického Samsona. Ať už za tím hříšným gestem stála náhoda, či promyšlený záměr, při poslechu desky svatokrádež brzy odkryla své souvislosti. Titánská síla z božího pramene se na cédéčku "The Lesser God" obrátila proti samotnému Bohu. Z bohovzdorné víry se pak DUMAL slovem vyznali na vnitřní straně svého digipaku. Každá souvislost albové prvotiny těchhle čerchmantů odkazuje do čpících pekel a k zažrané blackmetalové ortodoxii. I skrze modlitbu velebící pevnost ducha, kterým nepronikne světlo, a jeho pozemskou podstatu, kterou nezkropí abrahámská krev. Trojice padlých farníků započala svou pouť hudebním podzemím před bezmála pěti lety a k letošní prvotině se vysvětili přes několik kratších nahrávek. Před vydáním "The Lesser God" o nich asi sotva kdo v širším světě něco tušil. Ale i se svou první deskou si kapela zachovává nenápadný profil. Nákladem omezený dvojí lis alba, jeho dodatečný nášup v podobně limitované kazetové verzi i odpudivě zelenavá strohost přebalu dávají tušit, že tahle banda se na světlo jen tak nedere.


Pak je tu však cosi, co z držení a otáčení desky dělá nezapomenutelné setkání. Zvnějšku je tím důvtipná, zvrhlá alegorie biblické potopy, v jejímž vyobrazení ďábel vyzvracel se do světa a v jeho trávicích šťávách a nestravitelných kletbách našlo smrt všecko boží stvoření. Uvnitř alba pak vyzrálá černokovová dřeň. DUMAL postavili blackmetalový půvab svého debutu na chytlavé směsíci severské tradice a východoevropské temné poetiky. Na desce je k čertu co poslouchat a čím se v zaujetí infernálně bavit. DUMAL na "The Lesser God" neopomněli použít a využít ku prospěchu svému snad jediný hudební postup z odkazu stylových předků. Hodinka umně soustružených temnot a stopáž osmi skladeb jim k tomu daly všecek prostor. Vycpali jej prašivými čertovinami a vkroužili do něj z kytar množství přilnavých melodií. Zatopili v něm černouhelnými nakládačkami a udrželi v ohni přikládanými zážehovými dvoutakty. Album nízkého boha není stavěno k pobožnému rozjímání, nýbrž k přímému střetu se silami pekelnými. Obcování s nimi přináší pozemské hudební slasti a tetelení ducha nad propastmi chytlavé extrémní černi. Album "The Lesser God" dává každým coulem vzpomenout na poctivě založené desky blackmetalových klasiků. A současně, vedle oprášené nostalgie, svede vlastní silou a přičiněním zůstat nadlouho zaklíněné v zásuvce nakvaltovaného přehrávače.

(Album vyšlo na CD ve dvojí edici u Draigfflam Productions a na kazetě u Underground Soundscapes, k poslechu je na bandcanp stránce kapely)

datum vydání: leden 2017
původ: Pensylvánie (USA)


seznam skladeb:
1. Fane of the Clandestine
2. Lost Caverns
3. Abrahamic Contagion
4. The Path to the Fortress Is Lined with Statues
5. Serpents in the Bramble
6. The Wind Demon
7. Ukrainia
8. Spring Will Never Come

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama