Úplné duchovní umrtvení finské svatyně Cosmic Church

2. ledna 2018 v 6:14 | RaznAgul |  novinky
O ukončení činnosti finské blackmetalové svatyně Cosmic Church již na těchto stránkách padlo slovo. Poslední den uplynulého roku kanovník kosmického chrámu Luxixul Sumering Auter zveřejnil jakýsi nekrolog, v němž blíže popsal pohnutky vzniku, existence i ukončení svého velebného projektu. Již u samotného zrodu Cosmic Church stále představa, že pod tímto jménem vyjdou tři alba, každé o sedmi skladbách, a jakmile bude vize chrámu takto naplněna, kapitola se uzavře. Osud projektu byl jasně dán už od základního kamene a jeho plán zrcadlil posedlost tvůrce čísly a jejich symbolickým významem. Luxixul přiznává, že během let měl střídává nutkání ve stavbě chrámu pokračovat dál nad rámec původního plánu, či jej naopak poslat k šípku, aniž by plán došel naplnění.

Vrcholem tvorby Cosmic Church se stalo v pořadí druhé album "Ylistys". Podle jeho tvůrce jde o výsostný duchovní a ideologický manifest chrámu. Luxixul se svěřuje, že po dotvoření "Ylistys" jej nadlouho přepadl pocit, že už nikdy nedokáže zachytit magii okamžiku a duchovní extázi, které mu přinesla práce na desce. Když ale opadlo blažené tvůrčí rozčarování, umanul si, že stavbu chrámu dokončí dle plánu třetím albem, přestože vrcholu bylo již dosaženo.

Vzpruhou a jistým odlehčení od velkých kroků mu mělo být skládání pro malou desku "Vigilia". Luxixul rozumí tomu, že právě "Vigilia" se pro mnoho fandů Cosmic Church stala tím nejlepším, co z chrámu kdy vyšlo. Proces skládání muziky pro malou desku byl totiž plynulejší, uvolněnější a méně svázaný tvůrčími nároky kladenými na velká alba.

Se třetí deskou pak mělo dojít k duchovnímu naplnění a současně duchovnímu umrtvení kosmického chrámu. Poslední album Cosmic Church je dnes již hotovo. Luxixul s ním došel na konec své spirituální pouti. S muzikou nekončí. Napříště se však chce, osvobozený od stavby chrámu, věnovat "přízemnějším" hudebním záležitostem v jiných kapelách. Poslední deska Cosmic Church nese název "Tättymys" a v necelé třičtvrtěhodince přinese tradičních sedm skladeb. Album by mělo vyjít na CD na podzim letošního roku a zkraje roku 2019 pak také na vinylu.

dřívější rozhovor s Cosmic Church pro tento blogzine


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama