HAXXAN – „Loch Ness Rising“

7. května 2018 v 8:25 | RaznAgul |  recenze
Pročistěte vodstvo, ať zdrávas povstane znova havěť z hlubin jezera Ness. Kříženec monstra a vášní až příliš lidských v obřadních seancích na břehu skotské louže kdysi obracel naruby magické proudy noci. A ještě dnes všichni žasnou nad jeho thelematickou opovážlivostí. Legendou podivínského mága Aleistera Crowleyho se nechali unést i severoameričtí temnozvěsti HAXXAN. Crowleyho téma není v black metalu nijak překvapivé. Zajímavější je, že se jej ujal a postavil na něm kapelu jeden z dávných průkopníků deathmetalového undergroundu. V půlce osmdesátých let přišel vokalista Killjoy s ikonickou mlátičkou Necrophagia, která smrtelně probíjela americkým podzemím. Když se pak zrovna nevěnoval smrtce, probíral se Crowleyho tarotovými kartami a jeho učením o tom, jak se uspokojením pokleslých vášní zbavit tyranie andělů. O čtvrtstoletí později zabrousil bokem do démonické tmy a vytáhl z ní přízraky vzývaného i proklínaného čaroděje. Tak vznikli HAXXAN. Chvíli jim trvalo, než se dopracovali k debutové desce. A možná i proto, že si dali s "Loch Ness Rising" načas, zní album jako dorostlý blackmetalový jedinec se sebevědomým výrazem a všemi oudy na svém místě. Nikoli jako nějaká časosběrná koláž výtvorů začínající kapely.. Killjoy o desce kdesi řekl, že má být hudebním portrétem všech roztodivných stránek Crowleyho vyšinutého génia. Album se tak dá poslouchat jako tematická sonda do padlé duše zasvěcence, který nedá spát nikomu, kdo kdy přičichl k omamným výparům vzníceného okultismu.


Ať si byl Crowley podivínem, jakým chtěl, jeho blackmetalový portrét od HAXXAN hudebními podivnostmi nijak nehýří. Tak, jak je album "Loch Ness Rising" důsledné ve vykreslování svého jediného tématu, je stejnorodé i ve svém výrazu. Skladby vesměs stojí na důrazném středním tempu nabíjeném frostovskými škopky, z jakého dokáže chronicky bolet za krkem. Než se vaz o černou kovadlinu nadobro zlomí, vydatně mu HAXXAN natřou přebustřenými kytarovými jedovkami a nakušují zlými verši. Deska se neúnavně točí v jednom kole. Přesto je každou další skladbou stále co zatloukat. Jako když tehdá Crowley stál u příšerného jezera na skotské vysočině a dokola omílal své evokační duchařské litanie. Až se mu skutečně podařilo probudit démony. Ve skladbách "Loch Ness Rising" se zjevují ve snivých kytarových parádách a klávesovém náladování. S nimi muzika HAXXAN teprve získává poutavý, nezaměnitelný výraz a hojí rány sklizené v jinak urputném blackmetalovém přibíjení. Možná, že se Crowley u jezera oddával i šamanským kultům. Killjoy o tom musel vědět své, když mezi skladby plné blackové ranařiny vložil hypnotizující bubínkovou instrumentálku, která se zcela vymyká jinak jednotvárnému pojetí desky. A konečně, album "Loch Ness Rising" má i svůj dokumentární rozměr, když přináší výňatky z autentických záznamů Crowleyho invokací. Aby se ubránil působení sil zlých démonů, prováděl mág svá zaklínání ze středu kruhu. A Killjoy si pro svou podobiznu vloženou do digipaku alba vybral tarotovou kartu Smrt. Letos v polovině března si pro vokalistu HAXXAN smrt skutečně přišla. A kruh života kapely se hned s jejich první deskou uzavřel.

(Album vyšlo ve formátu digipak CD s vloženými pěti tarotovými kartami u Hells Headbangers Records, k poslechu je též na bandcamp stránce kapely.)

datum vydání: únor 2017
původ: Ohio / USA


seznam skladeb:
1. Loch Ness Rising
2. 93
3. A∴A∴ (Arcanum Arcanorum)
4. Babalon
5. Aiwass (instrumental)
6. Disciples of the Silent
7. Chemical Perversions
8. The Blackest Chasm
9. Beyond the Grace of God
10. The Aethyr

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama