Původní rozhovor s RUINOUS

27. května 2018 v 13:11 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Na svém debutovém albu "Graves of Ceaseless Death" smrtonoši ze severoamerického východního pobřeží RUINOUS ukázali, že hluboko pod hromadami deathmetalové sutě se může ukrývat úchvatná tvořivost a že z brlohů nesmrtelné smrti se mohou na svět sápat velmi živá stvoření. Kdokoli se odváží pozorněji zaposlouchat do jejich prvotiny, musí se připravit na to, že bude pohřben v grandiózní deathmetalové spoušti a nepolevujícím běsnění. Ti trpěliví pak ve zničujících smrtikovných ruinách můžou vždy objevit nějaký ten strhující riff nebo melodii, které jim přinesou poslechové rozhřešení. A protáčení "Graves of Ceaseless Death" v přehrávači se pro ně stane posedlostí, která vydrží na řadu dní a nocí. Bylo mi ctí popovídat si v následujícím rozhovoru se zpěvákem a kytaristou Mattem Medeirosem o muzice a dalších věcech kolem kapely.

I. RUINOUS se "zrodili v temnotách, pod znamením zhouby", abych použil část textu skladby "Ravenous Eternal" z debutového alba k popisu nátury kapely. Jak blízko si ve vaší muzice stojí přízračná temnota a vše sžírající smrt?
"Naše debutové album "Graves of Ceaseless Death" se v celé své podstatě točí kolem těchto dvou stránek - temnoty, která se rozkládá pod povrchem světa, a konce, který čeká všechna smrtelná stvoření. Začarovali jsme do naší muziky brutální, podladěné kytarové riffování a ohněpekelné bicí a vetkli je do nelibozvučných hudebních závojů, s nimiž zahalujeme naše ničivé i velebící vášně!"

II. Než jste založili RUINOUS, všichni tři jste se již nějaký čas dobře znali ze svého společného působení v jiné deathmetalové úderce zvané Funebrarum. Dostali jste najednou stejný nápad pustit se do zbrusu nové kapely, nebo někdo z vás přišel s myšlenkou a stáhl s sebou ostatní?
"Všichni jsme věděli, že chceme hrát dravý, temný, brutální death metal, a už nějakou dobu jsme na sobě v tomto směru ve Funebrarum pracovali. Nebyli jsme ale schopni pohnout se dál, a tak jsme se rozhodli vydat se novou cestou. Spolu s Alexem jsme hudebně improvizovali od roku 2011 a se Shawnem jsem se potkal v kapele dokonce už v roce 2005, takže se všichni známe opravdu dobře. Skvěle spolu vycházíme a, což je nejdůležitější, sdílíme stejné představy o tom, jakou muziku chceme tvořit. Pár měsíců po založení RUINOUS jsme nahráli naši první skladbu "Torn Forever from the Light" and krátce na to přišla na svět naše první deska."


III. Nedrželi jste se obvyklé cesty, jakou jdou nové kapely, co nejprve vydají krátké demo nebo EP, aby se představily. Vaší první nahrávkou byl singl s jedinou skladbou "Torn Forever from the Light". Pokládali jste tuto věc za tak výraznou, že jste vsadili na její schopnost zasáhnout undergroundové fandy a labely a přitáhnout k sobě jejich pozornost?
"Skladba "Torn Forever from the Light" byla první věcí, kterou jsme jako RUINOUS napsali. Proto jsme ji nahráli a vydali jako první. Skladba je otevřeným vyhlášením války, čarou vyznačenou v písku, která vytyčuje naše "zde si stojíme a toto je naše dílo". Některým ta skladba může připadat příliš chaotická, jiným se třeba nelíbí rozklížený, drásající vokál. My jsme s ní ale chtěli praštit do plných. V momentě, kdy dojde na její refrén, buď tě zcela pohltí, nebo to prostě není tvoje kafe."

IV. V úvodu tohoto rozhovoru pěju ódy na dovednost, s jakou vykrajujete chytlavé riffy a melodie z nepolevujícího deathmetalového běsnění. Příchody morové panny v refrénu skladby "Plague Maiden" a svody zdecimovaných andělských stvoření v kusu "From Flames of Malice Born" jsou něčím, čemu se při poslechu těžko odolává. Věříš v sílu výrazných kompozičních momentů, které dokážou vystoupat nad tratoliště deathmetalového běsnění?
"Skládáme muziku už docela dost dlouho. Za tu dobu jsme se naučili, jak pospojovat různé hudební prvky tak, aby k sobě padly. Vždy jsem byl přesvědčen, že melodie dokáže posílit a vyvážit brutální podladěné riffování, takže tyhle prvky bohatě používáme. Vytvářejí podstatně temnější nálady."

V. Mezi masakrující kusy prvotiny jste vložili dvě zvolněné, náladové skladby "Processions of Ceaseless Sorrows" a "Through Stygian Catacombs". Odkrývají tyto záležitosti další, odlišnou stránku metalové povahy RUINOUS, nebo jste je na album dali, abyste nahrávce alespoň na chvíli odlehčili od jinak všudypřítomného deathmetalového svinčiku?
"Kápl jsi na to. Je to ticho před bouří. Skladba "Through Stygian Catacoms" mohla být stejně tak dalším běsem, ale chtěli jsme vytvořit něco výpravnějšího, s vícero zápletkami a zvraty. Napjali jsme v ní trochu jiné hudební struny, v jádru jde ale stále o deathmetalové temno. Stejně tak "Procession of Ceasless Sorrows", ve které najdeš i doomové prvky, se drží podobného rozpoložení. Nejde opakovat pořád dokola stejné věci, to by byla nuda. Chceme každého, kdo si desku pustí, držet pod krkem od první do poslední noty."


VI. Co dodnes přežilo z původního ducha metalového undergroundu, že se k němu RUINOUS stále hrdě hlásí?
"Underground je úžasný tím, jak přesahuje čas a prostor. Jsme každý na opačné straně světa, ale sdílíme nadšení pro stejnou muziku. Můžeme společně uctívat staré, zapadlé kapely nebo spoustu skvělých nových kapel, co se objevily na scéně teprve nedávno. Za to jsem nevýslovně vděčný.
Ve všech mých kapelách se snažím posouvat hranice mých muzikantských dovedností. Takový přístup byl, podle mě, podstatou raného undergroundu. Snažení těch současných sleduji i pro inspiraci. S jakými novými vražednostmi přišly? A co dnes zůstalo z těch starých smeček? Tyhle věci mě dokážou nakopnout k dalšímu tvoření muziky".

VII. Co mají RUINOUS v merku dva roky po vydání "Graves of Ceaseless Death"?
"Alex je na krátký čas zpět doma po ročním turné s Immolation, takže v současné době děláme na další desce. Čekej, že půjde o zdrcující heavy záležitost, nasáklou temnými náladami a určenou pro maximálně vyšponovanou hlasitost!"

Díky moc za rozhovor! Ať i vaše příští dny jsou navždy odtrženy od světla!!
"Díky za rozhovor. Jsem rád, že jsi naše album vykopal. A díky za podporu undergroundu! Čtenáři mohou najít více o kapele, včetně dalších souvisejících odkazů, na našich web stránkách. Měj se!"

sestava RUINOUS:
Matt Medeiros - zpěv, kytary
Alex Bouks - kytary
Shawn Eldridge - bicí

recenze "Graves of Ceaseless Death"
album na bandcampu


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama