Původní rozhovor s GRAVEBREAKER

22. června 2018 v 19:07 | RaznAgul |  původní rozhovory
Prostřednictvím rozhovorů pod hlavičkou "sedmi pekelných bran" chci představovat kapely, které mi v poslední době zasáhly mé metalové srdce. V sedmi otázkách otevírám prostor pro ty, kteří tvoří metalovou muziku v pravověrném duchu, se skutečným zapálením a undergroundovým přístupem ke svému dílu.


Pojďte se vlámat se do hrobů a vyzdvihnout z nich staré metalové poklady, co pocházejí z časů zašlých, avšak nikdy neumřelých! Pokud se dostanete skutečně hluboko, kde spočívají poklady z nejcennějších, jistě mezi nimi narazíte na debutové album "Sacrifice" švédských heavymetalových nadšenců GRAVEBREAKER (recenze alba na blogu). Přestože je nahrávka jen dva roky stará, podařilo se jí zanechat pozoruhodnou stopu na těžkokovové scéně osmdesátých let. Má dosti na to, aby dokázala nadchnout všechny stárnoucí metalisty, kteří stále sní svůj sen o ohraných kazetách Judas servírovaných denně na talíři. Banda třech vyznavačů staré metalové školy na své prvotině ukazuje, že ze života uvízlém v minulosti se stále dají vytřískat poutavé hudební vibrace i svěží duch. Se stejnou posedlostí starými dobrými heavymetalovými časy jsem se pustil do následujícího rozhovoru se zpěvákem Nightmare a kytaristou Fury. Došly v něm na přetřes muzika GRAVEBREAKER i všemožná puzení kapely hrát ji právě tak, jak jde slyšet na jejich povedeném debutu.

I. Nějakou chvíli trvalo, než jste dali dohromady debutově album "Sacrifice", a nechali tak o sobě jako GRAVEBREAKER poprvé hlasitěji slyšet. Bylo potřeba, abyste nejprve dostatečně zestárli a stali se tím náchylnější k nostalgii a schopnější náležitě ocenit heavymetalovou klasiku, na níž vaše první deska jede?
Nightmare: Myslím, že jsme propadli heavymetalové nostalgii dávno před tím, než se z toho stala móda. Stejně tak věřím, že jak člověk stárne, stále častěji se dívá do zpětného zrcátka života a vzpomíná na staré dobré časy.
Fury: Popravdě řečeno, heavymetalové klasiky jsme měli plnou hlavu už tenkrát, když dnes už legendární kapely vydávaly své první nahrávky. A v té době ještě nemohla být řeč o nějaké nostalgii přece.
Nightmare: Přesně tak, tenkrát dnešní heavymetaloví klasici ještě nebyli klasiky.

II. Co všechno jste museli v životě "obětovat" pro heavy metal? A když se podíváte nazpět, stálo vám to za to?
Nightmare: Kariéru investičního bankéře, ohromné saudské dědictví a kamarádství se všemi těmi báječnými spolužáky ze školy. Heavy metalu jsme obětovali opravdu hodně. A určitě to stálo za to, vždyť stačí se jen na nás podívat.
Fury: A co třeba dobrý vkus?
Nightmare: Jedinou věcí, kterou skutečně je potřeba obětovat, je poslouchání té nudné muziky, co jí je všude kolem plno.


III. Váš debut oplývá přímočarými heavymetalovými sjížděčkami, jako jsou"Pray for Death" nebo "Gravebreaker", ale také si dokáže vyhrát v instrumentálně výpravnějších kouscích jako "Kill and Kill Again" či "Messenger of Death". Co je pro GRAVEBREAKER přitažlivější, rozcupovat všechno kolem a pořádně si při tom vymlátit hlavu, nebo krášlit heavy metal skladebnými kouzly?
Fury: Obojí je pro nás stejně přitažlivé.
Nightmare: Líbí se mi, že zmiňuješ "výpravnost" jedním dechem se skladbou "Kill and Kill Again". Skladbou, která má stopáž pod tři minuty, když nepočítám její mluvené intro. Ta věc přesně vystihuje náš přístup ke skládání muziky. Výpravnost podávaná v malých baleních.
Fury: Přesně. Něco jako pořádně velká kára rozdrcená v lisu a zmáčknutá do malé, tuhé kovové kostky.
Nightmare: Takový přístup se nám líbí i v muzice, kterou posloucháme. Například Mercyful Fate umí velmi dobře spojovat heavymetalový říz a výpravnou melodiku.

IV. Démoni a síly zla provázejí téměř každý řádek textu a všechny riffy a melodie skladeb alba "Sacrifice". Jste přesvědčeni, že když už byl jednou heavy metal zrozen v pekle, zůstane navždy prokletý a pln ďábelských přízraků?
Fury: Myslel jsem si, že heavy metal se zrodil v Astonu... (pozn. z britského Astonu pocházejí všichni původní členové Black Sabbath)
Nightmare: Upřímně, není to tak, že bychom na celé desce jen proháněli démony a zlo. Je taky dost násilná, v obecném smyslu, a plná různých drsňáren.
Fury: A nejde na ní o násilí jen obecně. Najdeš tu i zcela konkrétní krutosti: karate, pouliční bitky, tlupy z periférie, vyšinutého zabijáka v parku, válečné štváče s vymytými mozky...
Nightmare: Prostě všechno dobré, co život přináší.

V. Album jsem už nesčetněkrát protočil, ale pokaždé mě při poslechu jeho titulní skladby "Sacrifice" překvapí jakési podivné hlasy, co zaznívají odkudsi z hloubky, pod povrchem muziky. Jakoby na mě někdo v pokoji mluvil, než si znovu uvědomím, že to vlastně straší v samotné skladbě. Co za podvědomé, hypnotizující zvuky jste to k čertu přimíchali do té skladby a možná i do dalších míst desky?
Fury: Zapletli jsme se s esoterickou deskou Ouija.
Nightmare: Nemáme svolení veřejně rozebírat tyto záležitosti. Prohřešili bychom se proti nesvatému spolčení s naším temným Pánem.
Fury: Myslíš ten chorál v cembalovém závěru skladby? Je dost možné, že ukrývá pozpátku zpívaná poselství v latině.
Nightmare: No a je to venku!


VI. Magičnost vaší muziky spočívá velkou měrou v úchvatných klávesových melodiích. Přesto v bookletu alba píšete, že během jeho nahrávání nebylo ublíženo jediné klávese. Jak to tedy máte v kapele s tímto nástrojem?
Fury: Vždycky mě hodně potěší, když slyším, že lidem se líbí klávesové party na naší nahrávce.
Nightmare: To upozornění v bookletu má uklidnit ty zatracené prašivce z Humanitární společnosti na ochranu kláves.
Fury: Náš klávesák vždy bude raději hrát za oponou, abychom předešli jakýmkoli sporům.

VII. Přemýšleli jste už u tom, že byste doplnili sestavu o další muzikanty, dotáhli vaši heavymetalovou nostalgii i k živému vystupování a bestii GRAVEBREAKER na koncertní pódium?
Nightmare: Bestie je příliš divoká, než aby se dala zkrotit. Pustit ji na pódium by nebyl dobrý nápad. Vůbec by to nebyl dobrý nápad.
Fury: No a taky bychom si nemuseli vzpomenout, jak zahrát všechny ty skladby.

Díky moc za zodpovězení otázek. Zůstaňte bdělí a nadále svěťte padlé heavymetalové anděly!

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama