Report z koncertu IRON MAIDEN (Letiště Letňany Praha, 20.6.2018)

26. června 2018 v 11:03 | RaznAgul |  reporty
Oživená železná panna už zatáhla své pařáty zpět do bezpečných šasí přehrávačů. Trvalo několik dlouhých dnů, než se dokonalé pobláznění zklidnilo. Silné dojmy z uplynulé pražské středy ale nadále vydatně vyživují metalistovu mysl. Ódy zaznívají odevšad a kdo byl u toho, musí všem dát za pravdu, že o zastávce britské legendy IRON MAIDEN v našich končinách v rámci jejich aktuálního turné "Legacy of the Beast" nelze dít jinak, než v samé chvále. Ale jakápak vlastně zastávka?! Ironi přistáli na plochu letňanského letiště střemhlav ve spitfajru a od první sklaby setu "Aces High" hráli jen s vysokými kartami. Panna se k nám vrátila po dvou letech od předchozí, albové šňůry "The Book of Souls" a tentokrát v režii vystoupení opět tématicky sáhla do své minulosti. Nešlo však o žádný výroční retro živák oprašující některé z dávných alb, jak jsme u Maidenů mohli být v poslední době zvyklí. Pointu výběru skladeb tvořících "odkaz bestie" odhalil majstro Bruce hned zkraje vystoupení. A tak všichni mohli společně s kapelou v notoricky známých i málo hraných kusech sledovat zápletky lidských ctností a neřestí, co obracejí svět k nebi a nebe do pekel.


Udatnost marš batalionů ("The Trooper") a leteckých bitkařů ("Aces High") se propletla s lidskou touhou dotknout se nebeských výšin ("Where Eagles Dare"), která je od pradávna spojována se symbolem letu bájného Ikara ("Flight of Icarus"). Ve stejné touze spočívá i lidská troufalost odpoutat se od všeho pozemského a dosáhnout duchovního osvobození ("Revelations"), které, dříve než je naplněno, končí přibito na kříži náboženství ("Sign of the Cross") a zúčtováno do tří šestek ďáblem ("The Number of the Beast"). I když Dickinson na začátku všechny před pódiem navedl, jak se dá pochopit provázanost skladeb koncertního setu, v jeho průběhu dál nemoralizoval a šlo především o muziku. Došlo na povinné klasiky "Fear of the Dark", "Iron Maiden" i "Hallowed Be Thy Name", mě však tentokrát nejvíce strhly Brucem přisvojené fláky "The Clansman" a "Sign of the Cross" z doby, kdy kapele za mikrofonem vévodil Blaze Bailey.


Dá se rozplývat nad brilantním zvukem, který ostřil riffy všech tří kytaristů a nechal se nabíjet McBrainovým tlučmistrovstvím. Dá se žasnout nad famózními hráčskými výkony nestárnoucích muzikantů, důsledným basovým taktem Stevea Harrise či kytarovým žonglérstvím Janicka Gerse. Dá se hluboce klanět Dickinsonově pódiové živelnosti a schopnosti vytáhnout šou k nezapomenutelným vrcholům. Na živém "odkazu bestie" uhranulo k tomu všemu ještě jedno podstatné. Ač IRON MAIDEN opět hýřili pódiovou výpravou a bombastickými kulisami, ač se Bruce teatrálně měnil v převlecích od žoldnéře až po mnicha a pouštěl se do tradičních skečů, včetně zápasu na život a na smrt s Eddiem nadživotní velikosti, a naoko spontánních blbinek, tyto nezbytnosti pódiového představení železné panny ani na okamžik neodváděly pozornost od toho nejpodstatnějšího, na co metalista na koncerty svých kapel chodí. Totiž od samotné muziky. Všechno, co IRON MAIDEN v Letňanech předvedli, od vizuálu, přes nasazení, až po hráčské podání každé skladby, zapadalo přesně do sebe a drželo pevně pohromadě v jedinečném hudebním tvaru. Byl to heavymetalový svátek v režii velkolepé heavymetalové kapely.


setlist: Aces High, Where Eagles Dare, 2 Minutes to Midnight, The Clansman, The Trooper, Revelations, For the Greater Good of God, The Wicker Man, Sign of the Cross, Flight of Icarus, Fear of the Dark, The Number of the Beast, Iron Maiden, The Evil That Men Do, Hallowed Be Thy Name, Run to the Hills

dále hráli: The Raven Age, Killswitch Engage

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama