Report z koncertu JUDAS PRIEST, MEGADETH (Home Monitoring Aréna Plzeň, 12.6.2018)

16. června 2018 v 21:10 | RaznAgul |  reporty
Když před šesti lety britští heavymetaloví nestoři JUDAS PRIEST jeli své turné s názvem Epitaph, bral jsem jejich pardubickou zastávku jako šanci vidět džudas naposledy naživo. Ještě před začátkem šňůry totiž zpěvák kapely Rob Halford prohlásil, že dostojí jejího pojmenování a koncertní série bude rozlučková. Kapitola živého vystupování jidáše se měla uzavřít a napříště se měli objevovat na pódiích už jen sporadicky a při komornějších příležitostech. Do ohlášeného utlumení aktivit kapely zapadalo i to, že ve stejné době z ní odešel kmenový kytarista K. K. Downing, autorsky i muzikantsky klíčový to člen ansámblu. Navíc tehdy poslední deska kapely "Nostradamus" nijak zvlášť nenadchla a svou rozvláčnou výpravností dokázala spíše k nudě utahat, než posluchačsky zaujmout. S aktivními džudas tak měl být pomalu amen a kapela byla připravena odporoučet se s nasbíranou slávou do muzejní síně heavymetalové historie.

Bylo velkým překvapením, když pak po páru letech JUDAS PRIEST přišli s novým albem "Redeemer of Souls". Deska se sice nepřiblížila zářným nahrávkám rané jidášovy éry, svým zpětným příklonem k heavymetalové přímočarosti ale ukázala, že Nostradamovo apokalyptické proroctví někdejší drajv Halfordovy družiny až tak úplně nezahubilo. Ještě větším překvapením se pak stalo letošní vypuštění již osmnácté fošny kapely pojmenované "Firepower". Zpráva, že na podporu novinky rozjedou džudas opět grandiózní šňůru, zjitřila všechny metalové smysly. The Priest is back! Heavymetalová honorace se vrátila z kdysi ohlášeného limbu do hodně živé přítomnosti. Její návrat na vlastní kůži zažila plzeňská zimní sportovní aréna.


Volbou plzeňského stánku se džudas znova vyhnuli hlavnímu městu. Pro domácí metalový národ žádná překážka, jen podnět houfně se hnout západním směrem a všemožně řešit, jak po události přečkat v pivním městě do rozbřesku. Ochozy stadionu i plocha ke stání se s večerem zaplnily až po okraj. Kdo chtěl změnit místo, riskoval beznadějné uvíznutí v půli cesty, ne-li rovnou ušlapání v sotva průchozím exitu z hrací plochy. Obludně přemrštěné ceny merche neodradily nadržené fans, a tak se ve velkém skupovaly vyšňůřené trika za osmikilo a další fandovské nezbytnosti. Jestli ještě i na večer bylo před zimákem teplo, uvnitř byl nepředstavitelný hic. Vlastně pořádně rozehřáto na fajrujíci koncertní potlach v režii metalových velikánů.


Nekorunovanou roli předkapely odehráli průkopníci amerického thrashe MEGADETH v čele s celebritou pohnuté pověsti Dave Mustainem. Nemálo přítomných přišlo především na ně, a tak hned od začátku svého setu měla Mustainova thrashující mašina hodně slušný ohlas v kotli. Jsem toho názoru, že koncertní kvalita zvuku by se obecně neměla poměřovat jakýmisi nepsanými standardy a vlastně by se o ní mělo v reportech spíše mlčet. Tohle ale proboha snad neměl být underground!! Takže - celé vystoupení MEGADETH poslal tragický zvukař tragicky do kelu. Byla to obrovská škoda. Totiž, i když muzice těchhle legendárních thrasherů nijak zvlášť nehovím, musel jsem uznat, že přes zvukový paskvil jim to místy šlapalo náramně. A zvláště ve skladbách z posledního, předloňského alba "Dystopia" kapela předvedla, jak silně umí zatnout do živého. Do bytelného thrashového dřeva přibíjely albová titulka "Dystopia" i infekční padoucnice "The Threat Is Real". Povinována ke stejnému pak byla notorická "Peace Sells" ze zásadní, stejnojmenné desky, která udělala MEGADETH v půlce osmdesátých let jméno. Kapela si je vědoma, že ani jejich skalní fans nezkousnou kdeco z jejich, co do úrovně velmi rozkolísaného, albového katalogu. A tak hráli téměř výhradně skladby z poslední fošny a k nim fosilie z další velebené desky, rané devadesátkové "Rust in Peace". O Mustainově bandě a jejich muzice ať si každý myslí svoje. Ke slušně stínacímu thrashmetalovému výkonu, jaký podali na plzeňském pódiu, si ale takovou zvukovou prasárnu nezasloužili.


Po rozvinutí plachty s jidášským trojzubcem před pódiem bylo rázem zapomenuto na peripetie předchozí kapely. JUDAS PRIEST nastoupili do svého setu ve fantastické formě a do noty jim hrálo vše, od vytříbeného nazvučení až po strhující kovové fluidum celého jejich vystoupení. Hned s první vysmaženou skladbou, albovou titulkou "Firepower" džudas ukázali, jak jsou dnes plnotučně heavy. A s každým dalším kusem jen dále stvrzovali svou nově zapálenou metalovou dravost. Instrumentální génius Richie Faulkner, který před lety nahradil na kytarovém postu Downinga a velkou měrou stojí za současným vyzněním priestů, vyplétal ze skladeb své sólové zázraky a zářil. Producent kapely Andy Sneap, v aktuální živé sestavě přerozený do role druhého kytaristy po výpadku zdravotně indisponovaného Tiptona, najížděl do riffů důsledně jak promazaná motorová pila. A starý kmet Rob Halford v roztodivných metlošských převlecích prodloužené délky tomu dával nezaměnitelný frontmanský diktát. Zpívalo mu to a ječelo jak po požití britské ocele v painkillerských dávkách. Ze své nejnovější desky JUDAS PRIEST vystřihli k titulce ještě další heavy prakl "Lightning Strike" a těžkými kytarami vycíděnou albovou perlu "Rising from Ruins".


Samozřejmě nemohlo chybět nic z toho, co udělalo tuhle kapelu jednu z největších. Džudas svůj set štědře nabíjeli notorickými heavymetalovými trháky, oktanovou "Turbo Lover", naježenou "Hell Bent for Leather" dovalenou Halfordem na harleji, neopomenutelnou "Painkiller" i rebelující "Breaking the Law". Pódiové scéně dodávaly padnoucí frizúru ohnivé trojzubé projekce prokládané tematickými motivy dle přebalu alba, ze kterého se zrovna hrálo. Anebo se nechala všecka ta paráda kolem vypnout a kapela si sama uzurpovala veškerou pozornost svých nadšených fans. Závěr vystoupení JUDAS PRIEST patřil tradičnímu zkopyta vyhazováku "Living After Midnight". Rob Halford se pro něj naposledy převlékl, tentokrát do županové džísky ošité od hlavy k patě metalovými nášivkami. Lehce ujeté, ale ve spojení se vším, co se v hodině a půl dělo kolem, naprosto odzbrojující. JUDAS PRIEST projeli plzeňským večerem v heavymetalové jízdě, na jakou se nezapomíná. A slíbili, že se zase vrátí. Už teď se při reprowattech naditých peckami z "Firepower" nezměrně těším!


setlist: Firepower, Grinder, Sinner, The Ripper, Lightning Strike, Bloodstone, Saints in Hell, Turbo Lover, Tyrant, Night Comes Down, Freewheel Burning, You´ve Got Another Thing Comin´, Hell Bent for Leather, Painkiller // Rising from Ruins, Metal Gods, Breaking the Law, Living After Midnight

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama