Report z koncertu KREATOR (klub Scheune Drážďany, 4.6.2018)

7. června 2018 v 23:50 | RaznAgul |  reporty
Bylo to jak zjevení. Častokrát, když jsem stál v tisícihlavém metalovém davu na půl cesty mezi jeho posledními řadami a vzdáleným pódiem s Milleho bandou, jsem si říkával, jaké by to asi bylo potkat tuhle velkou kapelu v malém klubu. S jejich probíjející thrashovou energií, jak jen z pár metrů bezprostředně pere silou do těla a nerozřeďuje se v nadměrném prostoru. Jaké by to asi bylo trhat si z KREATOR zaživa vše jen pro sebe a uzurpovat si jejich koncertní štvanici. Vrátit se zpátky do časů, kdy kapela možná ještě pod názvem Tormentor plnila ošuntělé podzemní krcály hrstkou svých prvních fandů. Kdy jim ke vší slávě stačila jejich ryzí thrashmetalová víra, oživená ve strohém pódiovém bordelu. Bez kulis, bez okázalostí, v duchu ryzího undergroundu. Bylo to jak zjevení zažít vystoupení současných KREATOR v malém drážďanském klubu Scheune. Pořadatelé koncertu slibovali, že půjde o veskrze ojedinělou akci. Kapela aktuálně jede další část turné ke své loňské desce "Gods of Violence" a má před sebou ještě řadu festivalových štací. Už jen představa výjimečné klubovky byla dostatečným lákadlem. KREATOR navíc vystoupili bez předkapel, takže měli v Scheune celý večer jen pro sebe a mohli zajetý šňůrový setlist rozšířit, co to jen dalo.


Klub Scheune leží v zástavbě bytovek na severu Drážďan, v části města, která si říká Neustadt, stále z ní ale dýchá zarytý budovatelský duch někdejšího endéer. Samotné místo vypadá zvenku jak socialistický kulturák, uvnitř pak ukrývá koncertní prostor jen o málo větší než je třeba pražský Exit-Us. Na pódium se vešla tak akorát Ventorova sada bicích, pár malých odposlechu a zůstalo ještě něco místa, aby se Mille se svými kumpány mohli alespoň trochu vyřádit. Čekal jsem, že si kapela poveze na turné vybranější merch. Buď už to nějak zvlášť neřeší, nebo se jim do domácích špeluňek nevyplatí tahat rárohy pro fandy. Kdo si dělal zálusk na nějaké to tričko s povedeným motivem posledního alba kapely nebo třeba i na samotnou desku, prostě utřel. Ještě půl hodiny před koncertem nebyl problém postavit se do první řady pod pódium. Pak už se ale odevšad začaly hrnout houfy lidí a ještě než se v klubu setmělo, nebylo v něm hnutí. Do vyprodaného sálu se namačkalo něco přes dvě stovky, vesměs místních, dychtivců po thrashmetalové legendě.


S úvodními tóny preludia "Mars Mantra" nastoupili KREATOR k thrashmetalové zteči. A pak se pustili střemhlav do plných podle not svých posledních desek. Znova neúprosně a s vražedným přehledem vybíjeli ďábly a ďáblíky ze svých albových pecek, stejně jako tolikrát předtím, co jsem je viděl. Mille opět zkoušel na vřící kotel své osvědčené triky. Jen se musel ve svém provokování metel k běsnému víření a smrtizdím lehce mírnit, aby tornáda pod pódiem nerozsekala našlapaný klub na třísky. Ventor ani za ta léta, co má kapela na bedrech, nepolevil ze své bicí páry. Jen možná na rachitickém, prošedivělém basákovi Speesym bylo zblízka vidět, že banda už přece jen má něco za sebou. Po náloži nových skladeb zabrousili KREATOR do svého albového antikvariátu. Vzpomínky na minulost rozhýbali nejprve s dorážející "People of the Lie". Za vzývání zloby pak Mille odmával pro všechny oldschoolaře "Flag of Hate" a z dávného debutu si k ní přisadili ještě vyhlazovačku "Total Death". Kytary si ustavičně prohazovaly místa na pódiu a nechaly si z prvních řad hrabat očima do hmatníků. "My jsme Kreator a vy jste chaotická sebranka!", uvedl Mille další thrashovou řež "Hordes of Chaos" a v kotli to znova vybouchlo. Před prvním odporoučením vysekli KREATOR tu, ve kterou jsem doufal, totiž tutovku z poslední desky "Totalitarian Terror". Konečně jsem drajv, s nímž jede tahle pecka na albu, zažil naostro, s refrénem vyřvaným spolu s kapelou a se vším všudy metalovým. Přidávali zklidněnou vzpomínkou na padlé druhy "Fallen Brother" a dvěma starými klínci, extrémně agresivní "Betrayer" a kultovní "Pleasure to Kill", s níž banda v samotném závěru proměnila místo v thrashmetalová jatka. Bylo to jak zjevení. Cestou do němec za klubovým koncertem kapely, která ve mně před třiceti lety probudila metlu, se mi splnilo přání, donedávna nereálné. Velká kapela po koncertě v malém klubu pro mě nabyla ještě větších rozměrů. KREATOR ve mně trvale rostou ostatně už od chvíle, kdy jsem na základce přemazal s jejich "Endless Pain" a "Pleasure to Kill" rodičovské pásky s jakýmisi bítls. Setkání v drážďanském Scheune k tomu jen přidalo.


setlist: Phantom Antichrist, Hail to the Hordes, Enemy of God, Satan Is Real, Civilization Collapse, People of the Lie, Flag of Hate, Phobia, Gods of Violence, Total Death, From Flood into Fire, Hordes of Chaos (A Necrologue for the Elite), Violent Revolution, Totalitarian Terror, Fallen Brother, Betrayer, Pleasure to Kill

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama