Report z koncertu NACHASH, KRINGA, PERGAMEN (Modrá Vopice Praha, 24.6.2018)

6. července 2018 v 0:42 | RaznAgul |  reporty
Rok se sešel s rokem a hlavu znova začaly zaměstnávat nápady, co z blogu přenést na domácí koncertní pódium. Ve výběru místa konání akce bylo hned od začátku jasno. Modrovopičí dřevěnice má všechny přednosti undergroundového klubu a stále patří k tomu vyhlášenějšímu, co pražské podzemí nabízí. Gravitační středobod místní punkové scény dává komfortní zázemí i extrémnějšímu metalu. A jakože je bouda ze dřeva, dřevnímu nemazlivému kovu to tu pasuje po stránce zvuku i prostoru náramně. Protože jsem chtěl Vopici zase pořádně přitemnit, při volbě kapel jsem sáhl mezi černé spolky, se kterými jsem měl nedávno co do činění na stránkach The Heavy like Hell nebo před lety v někdejším Mortem zinu.


Norští ďábelští hadilovi NACHASH se na tomto blogu objevili se svou vůbec první nahrávkou, recenzovaným předloňským EP "Conjuring the Red Death Eclipse". Už tehdy slibovali, že co nevidět přijde na svět jejich debutové album. Vydání desky se posunulo až na letošní léto, a tak se nabídla šance zlákat kapelu i s jejich čerstvou prvotinou naživo k nám. Rakouští KRINGA mě svou muzikou očarovali při obou svých minulých pražských zastávkách, v rámci druhého vydání Prague Death Mass a v roli souputníků pekelných splašenců One Tail, One Head. Po dvou úctyhodných EP "Total Mental Desecration" a "Through the Flesh of Ethereal Wombs" si s další nahrávkou dávají dosti načas. Kapela toho v poslední době nenahrála moc ani koncertně. Pozvánkou do Modré Vopice jsem chtěl jejich uhrančivou blasfémii znova zpřítomnit na pódiu a třeba i pomoci nakopnout je k tvůrčímu sebevzkříšení. Benyho PERGAMEN mi leží v hlavě a jejich alba točí v přehrávači už roky. Přesněji od chvíle, když jsem si onehdá poprvé pustil jejich dnes už deset let starou fošnu "Nechutné divadlo poetického komba Pergamen". Beny původně plánoval zavřít se v červnu do studia a finišovat práci na nové, již sedmé desce kapely. Lanem do Vopice jsem jim plány trochu naboural. A přisvojuji si zanedbatelnou zásluhu na tom, že si PERGAMEN s dokončením nové desky o něco pohnuli, a čerstvě vylisované CD "Spiritual - Paradigma - Kosmos" tak mohli přivést už ten večer do klubu. Povedený temný trojlístek proměnil modrovopičí dřevěnici od klekání do nočních hodin v rejdiště rouhavých katechetů, přízraků z vyvrácených templů a severských černých posedlostí.


Čekal jsem, že vidět PERGAMEN po delší době na koncertním pódiu bude silným zážitkem. A tak se i stalo. Jejich modrovopičí antré si mě vzalo a za pačesy utáhlo. Do kapely se nedávno vrátil k sólové kytaře její někdejší člen Lukas a bandě to ve staronové sestavě výtečně ladí a naživo ďábelsky zapaluje. Do večera vyskládali grandiózní setlist, sestavený z těch nejvybranějších věcí, co se objevily na jejich albové trilogii z let 2011-15. Po úvodních skladbách z třetího dílu série, fošny "Crudus Amuera", rozvířili v čertovských decibelech klipové "Ticho" a kapela i klub se rázem dostali do rauše hořících paralelních světů. Beny a Lukas z přítmí soustředěně zařezávali temné kytarové verše do ohořelých pergamenů a bicí garde jim k tomu dával v rozčísnutých klepačkách prvotřídní Zbyndis, jakéhosi až evangelijního zjevu v tlumeném pódiovém svitu. PERGAMEN vdechli Vopici celou svou zpropadenou duši. Skladbou "Nenávist" přenesli na jeviště kus z "nechutného divadla", alba, které si u mě stále drží své uhrančivé kouzlo. Podobně jako jej mají temné perly z "Nuber Atra", desky výrazně osobité v ponoření do nabroušené padlé poetiky, jíž se PERGAMEN od kolébky zaklínají. Těch temných perel vysázeli do večera hned několik. A hodně povedenou "Pohřbeno v šedi" svůj set uzavřeli. Na čerstvou albovou novinku se tentokrát ještě nedostalo. I ze starších věcí podaných naživo ale bylo cítit, že práce na "Spirituál - Paradigma - Kosmos" pomohla nakopnout PERGAMEN do úctyhodné kondice.

setlist: Katechismus rouhání, Trůn plovoucí na krvi, Ticho, Nenávist, Vděk tmám, Zlomená páteř lidstva, Kde vyhaslé duše tančí verše noci, Ve snách, Pohřbeno v šedi

PERGAMEN - "Pohřbeno v šedi" (audio bootleg z koncertu)


Rakouští posedlí pacholci KRINGA vysočanskému klubu ukázali, že ač se v poslední době do koncertní činnosti nijak nehrnou, čert u nich nikdy nespí. Svým zfanatizovaným blackmetalovým d-beatem vypálili do prken dřevěnice ta nejpekelnější znamení. Na modrovopičím jevišti se představili jako po všech čertech otrkaná bestie, jako by z živého pódia nikdy neslezli. Rozvířený Vritra soptil do alchymie kytarových riffů svá prokletí a ve vyšinutých zlotřilostech se předháněl s basákem Berstukem, uchváceným tělem i duší v démonických záškubech. Skrze rozptýlené kadidelní pižmo, kterým si vykuřovali pódium, prohnali všechny skladby svého předloňského EP "Through the Flesh of Ethereal Wombs", včetně té stopáží nejvýživnější, dvanáctiminutové "Vibrant Walls". Z EP předchozího k nim přiložili šlágr "Wreck the Temples" a dále tři skladby nové, které by se měly objevit na nadcházející nahrávce kapely. Tu se KRINGA chystají upéct ve studiu během letošního srpna. Což je dobrá zpráva pro všechny fandy, kteří, stejně jak já, dlouho doufali v tvůrčí sebevzkříšení kapely. Podle toho, co se při jejich setu v klubu odehrálo, zůstávají KRINGA i pro věci příští poháněni drzými d-beatovými ostruhami, silně zmámeni opiem mrzkých démonů i svinsky štvaní horečnou hysterií temnot. V dřevěnici z toho všeho praštělo, že sotva udržela pohromadě. Výteční KRINGA posunuli modrovopičí večer ještě blíže pekelnému chřtánu. A k ještě intenzivnějšímu metalovému zážitku.

KRINGA - "Wreck the Temples" (audio bootleg z koncertu)


Tucet převážně doma odehraných koncertů, jedna malá deska a debutové album čerstvě vytažené z pece. Tak vypadá stopa, kterou dosud zanechali v metalovém podsvětí norští pokušitelé černého kovu NACHASH. Ač jde o kapelu sotva opeřenou, její sestavu tvoří poměrně ostřílení muzikanti. Život jí vdechl kytarista Anders Westbye a vše se začalo slibně rozjíždět, když k sobě zlákal bicmena Kenneth Tillera, volného po náhlém konci jeho původní kapely, v podzemí vysoko stoupajících Celestial Bloodshed. Už svým prvním EP vzbudili velice slušný ohlas a jejich jméno se začalo šířit hlásnými troubami scény. Krátce před cestou do Prahy dostali lákavou nabídku jet šestnáctizastávkové turné s pekelníky Horna a Blaze of Perdition. Kvůli pracovní i osobní vytíženosti museli odmítnout a dle vlastních slov na podobná dobrodružství ani propříště nebudou moci kývnout. Jejich vystoupení v Modré Vopici tak bylo ojedinělou příležitostí tuhle povedenou chásku slyšet naživo. Do klubu přivezli svou žhavou prvotinu "Phantasmal Triunity" na CD i v koncertním setlistu. Zahráli téměř všechny skladby z alba, nastřídačku s věcmi z předchozího ípka. Hadí bestii vypékali v houževnaté střednětempé výhni, odřezávali z ní do úmoru opakované kytarové sloky a omámený klub přiváděli k sobě náhlými skladebnými zvraty a vždy nějakým zapamatovatelným rozuzlením. NACHASH se i s novou muzikou přidrželi původně nastoupené cesty. Jejich kytarami zmohutnělé norské temno doráželo z pódia ještě přesvědčivěji, jak z desek. Vopice dostala se severskou kuráží na frak. Od kapely, jejíž jméno by si všichni milci undergroundového black metalu měli propříště hluboko vštípit do paměti.

setlist: Red Death Eclipse (A Savage Darkening), Apex Illuminous, Astride the Chasm's Depths, Fleshtemple Incineration, A Necromancer's Lament, Vortex Spectre, Astral Sacrifice, Crimson Monarch

NACHASH - "Apex Illuminous" (audio bootleg z koncertu)


==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama