SPITE – „Antimoshiach“

31. srpna 2018 v 9:59 | RaznAgul |  recenze
Šestý den šestého měsíce se do mysli vkradla představa, co pošla snad ze samotného chřtánu pekel. V té představě chrám boží zaplavily zvratky vyvrhnuté z grágoru ďábla, v toxickém sírném kouři se odevšad křižovaly kletby a nad celou tou spouští se vznášel prokletý vůz světelné Merkaby. Vznášel se jak kočár temných prorockých snů a jeho otěže společně třímali démon, drak, kozel a had. Ta představa zaslepila nesvatým jasem Salpsana, zosnovatele brooklynské blackmetalové záště SPITE. A ten pak skladbou "Vision of the Merkabah", jednou ze sbírky rouhavých a znesvěcujících praktik debutového alba "Antimoshiach", i mě jako jejího nadšeného schranitele. A čím se deska otáčela dál, tím podobných uhranutí jen přibývalo.

Toho ďáblova spratka Salpsana jsem si poprvé všiml již před pár lety, když svou temnou zášť zachytil do pasti obrácené pěticípé hvězdy na délkou skromném, leč kovově vydatném EP "Trapped in the Pentagram". Dvě skladby pětiminutové nahrávky se už tehdy přesvědčivě tvářily jako příslib velkých věcí příštích, pokud sémě čertovského drajvu uhnízděné ve SPITE mělo dále klíčit. Salpsan se naštěstí nenechal vyšťavit po tvůrčí stránce hrstkou dalších projektů, které od vydání prvního EP své jedočlenky rozjel se sobě podobnými kumpány (Horns & Hooves, Unspeakable), ani nepodlehl svodům trvalejšího účinkování v řadách znělejších jmen domovské ug scény (Negative Plane). Mohl tak všecek svůj muzikantský um vložit do nahrávky, která mu dnes zaslouženě vydobyla viditelné místo mezi ďasy.


Holomek Salpsan nemohl pojmenovat svoji hydru výstižněji. Muzika SPITE naplňuje všechny znaky zlomyslné pekelnické záště. Je démonicky kousavá, štiplavě pokušitelská a duchem vytasená proti každé svaté spáse. Třebaže ze severoamerické líhně, čenichá bystře ve finském blackovém podzemí, a to ponejvíce v místech, kterými za svitu kozlího měsíce cloumají vášně karelského satanského šílenství. Přes zjevnou spřízněnost duší, kterou Salpsan ani ve svých fandovských náklonnostech nijak nezakrývá, však SPITE nejsou žádným klonem helsinské kozloluny nebo přisluhovačem werwolfího satanského válečníka. Pán si zde dělá hodně po svém. Album "Antimoshiach" se nejprve rozehraje v poběsněných rubanicích, aby prublo černokovnou obrněnost každého, kdo jej bere do pracek. Pár těch, kteří jsou toho hodni, si pak v dalším běhu obtočí kolem prstu žahavými kytarovými melodiemi a vytrvalou metalovou naléhavostí. Kolik je na protispásné desce skladeb, tolik má rozštěkaný Salpsan způsobů, jak uhranout. Tlučou se po zbořených zakristiích, kam z božích příbytků odtekl hadí jed, vzdorně řinčí nebesům do oken a bezohledně rozbíjejí slova proroctví. Vynikají mezi nimi už vychválená blacková kousavost "Vision of the Merkabah", svůdně temná pašije "Second Death" a titulka "Antimoshiach", obracející vše svaté na hlavu. Kdo po poslechu předchozího EP "Trapped in the Pentagram" nabyl o SPITE dobrého mínění, ten nad debutovým albem propadne posedlosti. Jen čert ví, jak tuhle fošnu dostat z hlavy. Nebo ji tam nechat a pamatovat, že bílé album s barevnou malůvkou chová v sobě více temnoty než kterýkoli uhel.

(Album vyšlo na digipak CD a vinylu u Invictus Productions, na kazetě pak u labelu Stygian Black Hand. K poslechu a objednání je na bandcamp stránce záště.)

datum vydání: únor 2018
původ: USA


seznam skladeb:
1. The Devil's Minyan
2. The Shield of Abraham
3. Vision of the Merkabah
4. False Magic
5. Second Death
6. Upon Funeral Stone
7. The Hope (Of Coming Armageddon)
8. Antimoshiach
9. Moon (Mortuary Drape cover)

==
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama